Az Amerikai Írószövetség az AI által generált tartalom ellen lép fel.

Az Amerikai Írószövetség tárgyalásokat folytat a Film- és Televíziós Producerek Szövetségével egy olyan javaslatról, amely lehetővé tenné az AI-eszközök, például a ChatGPT használatát forgatókönyvíráshoz, de csak korlátozott mértékben.

Az Amerikai Írószövetség (Writers Guild of America, WGA) egy olyan javaslatot fontolgat, amely lehetővé tenné az írók számára, hogy csak korlátozott mértékben, korlátozott kapacitással hozzanak létre forgatókönyveket az AI-eszközök, például a ChatGPT segítségével. A javaslat a WGA és a Film- és Televíziós Producerek Szövetsége (Alliance of Motion Picture and Television Producers, AMPTP) közötti szerződési tárgyalások során merült fel. Az írói közösség azonban érthető módon fenyegetve érzi magát a mesterséges intelligencia, mint írói eszköz gyors elfogadása miatt.

A WGA egyértelművé tette, hogy a mesterséges intelligencia által generált tartalom nem használható forrásanyagként vagy a WGA és az AMPTP-vel kötött megállapodásának hatálya alá tartozó munkák átírására. A WGA szerint az AI-szoftver nem hoz létre semmit, hanem a neki betáplált anyag újratermelését generálja. Így a WGA javaslata megtiltaná a mesterséges intelligencia által generált tartalmak felhasználását, és a szakszervezet a mesterséges intelligencia által generált tartalmakat a plágiumhoz hasonlítja.

A javaslat nem tekintené a mesterséges intelligencia által generált tartalmat irodalmi anyagnak vagy forrásanyagnak. Ez azt jelenti, hogy az írók használhatják a ChatGPT- promptokat történetek megfogalmazásához, ezeket a történeteket forgatókönyvvé alakíthatják, és az egész vállalkozásért kizárólagos írói elismerést követelhetnek. Ha egy stúdió mesterséges intelligencia által generált proto-forgatókönyveket készít, majd ezeket átadja emberi alkotóknak, hogy azok továbbfejlesszék, akkor ezek az emberek továbbra is a projekt eredeti íróinak tekinthetők. A WGA javaslata azonban nem számolt azzal a lehetőséggel, hogy a forgatókönyveket teljes egészében mesterséges intelligencia írja.

A WGA javaslatának célja annak biztosítása, hogy a mesterséges intelligencia által generált tartalom ne ássa alá az írók munkakörülményeit, beleértve a díjazást, a maradványdíjakat, az elkülönített jogokat és a krediteket. A WGA azt állítja, hogy a mesterséges intelligencia által generált tartalom a szerzői jogi védelem alatt álló tartalmak és a közkincsnek számító szövegek felhasználásával jön létre. A WGA javaslata még nincs megerősítve, és nem világos, hogy az AMPTP hogyan fog reagálni.

Ha a mesterséges intelligencia által generált tartalom általánossá válna, az plágiummal és eredeti szerzőséggel kapcsolatos vitákhoz vezethetne. A mesterséges intelligencia technológia olyan dolgokat hoz létre, amelyek más, már korábban látott dolgok alapján készülnek. Bár egyesek azzal érvelhetnek, hogy ez az emberi kreatív folyamatról is elmondható, a WGA javaslata olyan ismeretlen területre téved, amely nagyon kényesnek tűnik.

Megosztás Facebookon