Az ukrajnai háború utat nyit az autonóm drónhadviselésnek

Az ukrajnai háború példátlan tesztelési terepet biztosít a halálos dróntechnológiákhoz, de a szakértők aggodalmukat fejezik ki a AI előre törése miatt a hadviselésben az emberi döntéshozatal felett.

A pilóta nélküli légi járművek, vagyis az UAV-k minden korábbi konfliktusnál jobban előtérbe kerültek Ukrajnában. Nem ezek jelentik a "döntő tényezőt", de a puszta méretüket és változatosságukat tekintve ez az első alkalom, hogy ilyen következményekkel alkalmazzák őket.

Miközben az egyes dróntechnológiákat irányító mesterséges intelligencia ütemesen fejlődik, még mindig kevés nemzetközi jogi norma van érvényben, amely meghatározza, hogy milyen mértékben szükséges az emberi beavatkozás. A konfliktusban használt drónok több gyártója - például az orosz Lancet és az Egyesült Államok által biztosított Switchblade - azt állítja, hogy gépeik már rendelkeznek autonóm vagy félautonóm képességekkel.

Nem világos, hogy pontosan milyen mértékben vetették be ezeket a képességeket Ukrajnában, de a szakértők aggódnak amiatt, hogy a katonai mesterséges intelligenciát úgy igyekeznek a csatatérre juttatni, hogy "nem igazán gondolnak a hosszú távú következményekre". A gyakorlat részeként a drónok képesek voltak önállóan azonosítani és eldönteni, hogy egy épület mely részeit nem fedezték még fel - közölte a Raytheon.

Megosztás Facebookon