2023.07.21. AIWORLD
Több ezer szerző írja alá azt a levelet, amelyben felszólítja a mesterséges intelligencia fejlesztőit, hogy hagyjanak fel a könyvek ellopásával.
- Több mint 8500 szerző írt alá egy nyílt levelet, amelyben tiltakoznak az ellen, hogy az AI-fejlesztők engedély vagy kártérítés nélkül használják fel műveiket.
- A szerzők azzal érvelnek, hogy a mesterséges intelligenciával működő rendszerek az ő nyelvezetüket, történeteiket, stílusukat és ötleteiket utánozzák és visszanyúlják, amelyek szerzői jogvédelem alatt állnak.
- A szerzők azt követelik, hogy a vállalatok szerezzenek engedélyt a szerzői jogvédelem alatt álló anyaguk felhasználására, fizessenek méltányos kártérítést az íróknak műveik korábbi és folyamatos felhasználásáért, és fizessenek kártérítést az íróknak műveiknek az AI-kimenetekben való felhasználásáért.
Merész lépésként több mint 8500 különböző műfajú szerző írt alá egy nyílt levelet. Állításuk szerint ezek a cégek engedély vagy kártérítés nélkül használják fel kreatív munkáikat, amit etikátlannak és törvénytelennek tartanak.
A szerzők művei, amelyek között könyvek, cikkek, esszék és versek is szerepelnek, a mesterséges intelligencia rendszerek "táplálékául" szolgálnak. Ezek a rendszerek a szerzők nyelvezetét, történeteit, stílusát és gondolatait utánozzák, és ezzel olyan gépi írású tartalmak áradatát hozzák létre, amelyek azzal fenyegetnek, hogy elárasztják a piacot és kárt okoznak a szakmának. A szerzők szerint ez a gyakorlat nemcsak tisztességtelen, hanem potenciálisan illegális is, és a Legfelsőbb Bíróság közelmúltbeli döntéseire hivatkoznak.
A nyílt levélben azt követelik, hogy a vállalatok szerezzenek engedélyt a szerzői jogvédelem alatt álló anyagok felhasználására, fizessenek méltányos kártérítést az íróknak műveik korábbi és folyamatos felhasználásáért, és fizessenek kártérítést az íróknak műveiknek a mesterséges intelligenciával előállított termékekben való felhasználásáért. A szerzők szerint a jelenlegi helyzet tarthatatlan, különösen a fiatal írók és az alulreprezentált közösségek hangjai számára.
A kérdés már csak az, hogy melyik vállalat lesz az első, amely elismeri a lopott művek mesterséges intelligencia rendszereiben való felhasználását, és hajlandó fizetni érte. A szerzők készen állnak a harcra, de a végkimenetel bizonytalan, mivel a legtöbb ember nincs tisztában azzal, hogy milyen illegális eszközökkel hozzák létre ezeket a mesterséges intelligencia rendszereket, és nem is aggódnak emiatt.