2023.08.17. VipAIR
Miközben az olyan AI-modellek, mint a ChatGPT kapják a rivaldafényt, az igazi varázslat a háttérben történik, az Nvidia H100 Hopper nevű chipjében.
-
Az Nvidia H100 néven ismert Hopper processzora a hajtóereje az olyan nagy AI-modelleknek, mint a ChatGPT.
-
A H100-as processzorok iránti megugró kereslet jelentős hiányt okoz.
-
Az országok és a startupok versenyfutásban vannak világszerte ezen chipek megszerzéséért, ami rávilágít az AI-iparban betöltött kulcsfontosságú szerepükre.
A mesterséges intelligencia világának igazi sztárja egy Hopper nevű chip. Az úttörő informatikus Grace Hopper után elnevezett, ultra drága chip, hivatalos nevén a
H100 tenzormagos GPU a Szilícium-völgyi óriás, az
Nvidia kapós tulajdonát képezi. A technológiai szektorban a Hopper szinte mindenki által keresett termék. Hogy miért? Valójában ez egyszerű, a H100 egy olyan processzor, amely szinte egyedül hajtja végre a generatív AI forradalmát, mivel a
ChatGPT alapjául szolgáló nagy nyelvi modellekhez hasonló modelleknek megadja azt a számítási teljesítményt, amely a kimenetüket alakító paraméterek milliárdjainak feldolgozásához szükséges.
A H100 processzorok nélkül az AI-modellek fejlődése megállhat. Ez megmagyarázza azt is, hogy miért indult őrült roham a H100-as processzorok beszerzésére, mivel a hiány veszélye cselekvésre készteti a vásárlókat. Az AI aranyláz legújabb fejleménye az Öböl-régióból származik, mivel Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek igyekszik megszerezni az Nvidia processzorait. A két állam több ezer H100-as egységet vásárol fel, miközben növelik mesterséges intelligencia ambícióikat. A startupok országában a GPU-k hiányos kínálata miatt a gazdag befektetőket aggasztja a kockázat, hogy induló vállalkozásaik lemaradnak nélkülük, ami arra készteti őket, hogy egységeket vásároljanak a nevükben. Egy jelentés szerint Szaúd-Arábia 3000 darab H100-ast szerzett be, darabonként 40 000 dollárért.
Miközben a Biden-kormányzat hamarosan korlátozza az amerikai exporthoz való hozzáférést, a kínai technológiai óriások tulajdonosai lázas vásárlásba kezdtek – köztük az
Alibaba,
TikTok és a
Bytedance – 5 milliárd dollár értékben rendeltek H100-as GPU-kat.
A H100-as processzorok iránt akkora a kereslet, hogy egy illegális piac alakult ki, amelyet az Nvidia sztár chipjeinek Kínába és Hongkongba irányuló exportját megakadályozó amerikai szankciók táplálnak. Ez a tetőpontja annak a néhány hónapos őrült költekezésnek, amelyet "mindenki és a kutyája" folytatott – ahogy Elon Musk egyszer fogalmazott –, miközben azt a technológiát keresték, amely a mesterséges intelligencia fejlődését felgyorsíthatja. A generatív AI-hoz szükséges chipek megvásárlására irányuló rendkívüli manőverek miatt nehéz túlbecsülni, hogy mennyire értékesnek számítanak. Az Nvidia processzorai olyan tartós teljesítményt nyújtanak, amelyet a ChatGPT még nem élvez.