2023.10.12. VipAIR
Az AI egyre inkább beleszövődik mindennapi életünkbe, az EU és Japán partnerséget alakít ki, amely az AI technológiai fejlődés és az etikai szabályozás egyensúlyát keresik.
-
Az Európai Unió és Japán az AI-val és a generatív AI szabályozásával kapcsolatos közös perspektívákat vizsgálja.
-
Mindkét nemzet célja, hogy globális szabványokat állítson fel, Japán pedig az AI gazdasági növekedésre való felhasználására összpontosít.
-
Partnerségük túlmutat az AI-n és olyan területekre terjed ki, mint többek közt a kvantum-számítástechnika és a szuperszámítógépek.
Az Európai Uniónak a mesterséges intelligenciával és a generatív AI-val kapcsolatos álláspontja Japánban is visszhangra talált. Ez a közeledés Vera Jourova, az Európai Bizottság alelnöke és Japán közötti párbeszédet követően vált nyilvánvalóvá, amely kiemelte a témával kapcsolatos közös álláspontokat. Az EU közelmúltbeli szabálytervezete, amely előírja az online platformok számára, hogy a híreket magában foglaló tartalmakat egy napig tárolják, mielőtt eltávolítják, tovább hangsúlyozza a mesterséges intelligencia fontosságát a mai digitális környezetben.
Az EU ázsiai nemzetek, különösen Japán felé irányuló kapcsolatfelvételének célja, hogy a „mesterséges intelligenciáról szóló törvény” globális normává váljon. Míg egyes országok lanyha érdeklődést mutattak, Japán alkalmazkodóbb megközelítést tanúsított. A gazdasági növekedést szem előtt tartva Japán nagyon szeretné kihasználni a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket, különösen a fejlett chipgyártásban. A tavaly júliusban bejelentett partnerségük a japán félvezetőipar megerősítésére összpontosít, hangsúlyozva a gazdaság ellenálló képességét egy gyorsan változó technológiai világban.
A mesterséges intelligencián túl az EU és Japán együttműködése számos területre kiterjed. Megállapodtak a kvantum- és nagy teljesítményű számítástechnika terén folytatott együttműködés fokozásáról, a szuperszámítógépekhez való kölcsönös hozzáférés biztosításáról és a mesterséges intelligencia kutatásának előmozdításáról. Egy másik jelentős lépés a közös érdekük, hogy tenger alatti kábelt létesítsenek a Jeges-tengeren keresztül, ami forradalmasíthatja az adatelosztást. Thierry Breton európai biztos elismerően nyilatkozott erről a partnerségről, kiemelve Japán és az EU közeledését a gazdasági biztonsággal kapcsolatos kérdésekben.