Az emberi döntéshozatal jövője: 2035-re elveszítjük az irányítást az AI-vel szemben?

A technológia irányítása a mindennapi életünkben forró vita tárgyát képezi a szakértők körében és egy új tanulmányból kiderül, hogy 2035-re az emberek az AI-val küzdhetnek a döntéshozatalban.

Egy nemrégiben készített tanulmány szerint a megkérdezett 540 szakértőnek csupán 28%-a véli úgy, hogy 2035-re az intelligens gépek előnyben részesítik az emberi irányítást a technológia által támogatott döntéshozatalnál. A tanulmány eredményei rávilágítanak az üzleti, kormányzati és társadalmi rendszerek automatizálásával kapcsolatos aggodalmakra, ami ahhoz vezethet, hogy az emberek elveszítik az önálló döntéshozatal képességét. Míg egyes szakértők továbbra is optimisták és úgy vélik, hogy szabályozások, normák és ismeretek születnek majd a technológia hiányosságainak enyhítésére, mások inkább a mesterséges intelligencia emberi cselekvésre gyakorolt negatív következményei miatt aggódnak.

A tanulmány azt is megállapította, hogy a digitális technológiai eszközök egyre inkább nélkülözhetetlenné válnak az emberek döntéshozatali folyamatában, mivel hatalmas mennyiségű információt biztosítanak számukra a választási lehetőségek feltárásához és a szakértelemhez való hozzáféréshez, miközben navigálnak a világban. Mindazonáltal mindkét oldala elismeri, hogy egy kritikus fordulópont lesz, amely meghatározza majd az emberek tekintélyét, autonómiáját és cselekvési lehetőségeit, ahogy a digitális technológia a mindennapi élet egyre több aspektusában terjed el. A szakértők ezért hangsúlyozzák, hogy valódi nyilvános beszélgetésekre van szükség, hogy az emberek teljes mértékben megértsék e fejlemények tétjét.

Összefoglalva, az emberi cselekvési lehetőség jövője veszélyben van, ahogy egyre többen alkalmazzák a fejlett technológiát életük racionalizálása érdekében és ahogy az intelligens gépek, robotok és mesterséges intelligencia által működtetett rendszerek egyre inkább elterjednek. Bár van optimizmus arra vonatkozóan, hogy a technológia hiányosságait enyhítő szabályozások, normák és ismeretek fognak kialakulni, ugyanakkor aggodalomra ad okot a mesterséges intelligencia emberi cselekvési lehetőségre gyakorolt negatív következményei, ami rávilágít arra, hogy valódi nyilvános beszélgetésekre van szükség ezekről a fejleményekről.

Megosztás Facebookon