2023.11.13. VipAIR
Az ENSZ Közgyűlése úttörő módon megszavazta a nemzetközi jog alkalmazását a halálos autonóm fegyverrendszerekre, ami sorsfordító pillanatot jelent az AI hadviselésben való irányításában.
-
Az ENSZ Közgyűlése határozatot fogadott el a nemzetközi jog alkalmazásáról a halálos autonóm fegyverekre, de nem tiltotta be azokat.
-
A 44 ország által támogatott határozat aggodalmát fejezi ki az autonóm fegyverek potenciális negatív hatásai miatt, de hiányzik e rendszerek egyértelmű meghatározása.
-
Az állásfoglalás további párbeszédre és az ENSZ-főtitkár jelentésére szólít fel, amely meghatározza a Közgyűlés 2024. évi 79. ülésszakának napirendjét.
Példátlan módon az
ENSZ Közgyűlése megszavazta azt a határozatot, amely a halálos autonóm fegyverrendszereket a nemzetközi jog hatálya alá kívánja vonni. Ez az Ausztria és 43 másik nemzet által közösen támogatott határozat az első alkalom, hogy a Közgyűlés kizárólag az autonóm fegyverekkel foglalkozik. A határozat azonban nem tartalmaz teljes betiltást, ami tükrözi e technológia összetett és fejlődő jellegét.
A határozat elfogadására a mesterséges intelligencia és az autonóm képességek katonai rendszerekbe való integrálásának következményeivel kapcsolatos növekvő aggodalmak közepette kerül sor. Míg néhány ország, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Ukrajna és Németország támogatta az állásfoglalást, addig mások, például India, Oroszország és Kína különböző mértékben ellenezték vagy tartózkodtak. Az állásfoglalás kiemeli az autonóm fegyverek közös megértésének szükségességét, amelyek a drónrajoktól kezdve a pilóta nélküli harcjárművekig, sőt a
Boston Dynamics és a
Ghost Robotics által gyártott négylábú robotok lehetséges militarizálására is kiterjednek.
A jövőre nézve az állásfoglalás átfogó párbeszédre szólít fel az autonóm fegyverekkel kapcsolatos terminológia és kihívások tisztázása érdekében. Az ENSZ főtitkárát bízza meg azzal, hogy gyűjtse össze a tagállamok véleményét, és készítsen jelentést a Közgyűlés 2024-ben tartandó 79. ülésszakára. Ez a lépés összhangban van António Guterres ENSZ-főtitkár közelmúltbeli felhívásával, miszerint 2026-ra jogilag kötelező érvényű szabályozást kell alkotni az autonóm fegyverekről, ami jelentős változást jelez a nemzetközi közösségnek a mesterséges intelligencia hadviselésben való irányításával kapcsolatos megközelítésében.