A mesterséges intelligencia veszélye a társadalomra: Kell-e aggódnunk?

Az AI folyamatos terjedésével párhuzamosan fel kell ismerni és kezelni kell az aggályokat és általa a társadalomra jelentett potenciális veszélyeket.

A mesterséges intelligencia egyre inkább elterjedt a világunkban, olyan innovációkat vezetve be, mint az OpenAI ChatGPT. Miközben a mesterséges intelligencia számos előnnyel járt, aggodalmak is felmerülnek az általa jelentett potenciális veszélyekkel kapcsolatban. A technológiai vezetők kritizálták az OpenAI GPT-4 algoritmusát, és a további fejlesztés leállítását követelték, amíg nem születnek felügyeleti szabványok. A fokozott felügyeletet sürgető törekvés jelentős támogatást kapott technológiai szakértők, akadémikusok és különböző iparágak szakemberei részéről.

Felmerültek az adatvédelmi icidensek és aggályok is, mint például Olaszország nemrégiben hozott döntése, amely szerint leállítja a ChatGPT növekedését, miután a felhasználói beszélgetéseket és fizetési információkat érintő adatvédelmi incidens történt. A GPT-5, egy mesterséges általános intelligencia (AGI) kifejlesztése szintén aggodalomra ad okot a technológiai iparágban. Az AGI olyan mesterséges intelligencia, amely képes önállóan gondolkodni, ami idővel az intelligencia exponenciális növekedéséhez vezethet.

A Brit Tudományos Egyesület által végzett felmérés szerint sokan aggódnak a mesterséges intelligencia foglalkoztatásra gyakorolt hatása miatt. A válaszadók 60%-a úgy véli, hogy tíz éven belül kevesebb munkahely lesz a robotok vagy a mesterséges intelligencia programok használata miatt. Emellett a válaszadók 36%-a úgy véli, hogy az emberiség hosszú távú túlélését veszélyezteti a mesterséges intelligencia fejlődése. Sok válaszadó negatívan vélekedett a mesterséges intelligencia közvetlen hatásairól is, 60%-uk szerint 2026-ra kevesebb lesz a munkalehetőség.

A felmérésből az is kiderült, hogy az emberek aggódnak amiatt, hogy a robotoknak vagy a mesterséges intelligenciával rendelkező programoknak érzelmeik vagy személyiségük lesz. A megkérdezettek csaknem fele ellenezte az ötletet, ami aggodalomra ad okot az olyan filmekben szereplő robotok mesterséges intelligenciájának fejlődésével kapcsolatban, amelyek hasonlítanak a Wall-E és az Ex Machina című filmek robotjaira. A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók mintegy fele nem bízná a robotokra olyan feladatok elvégzését, amelyek veszélyeztethetik az emberek biztonságát, mint például a műtétek, a nehézgépek kezelése vagy a kereskedelmi repülőgépek vezetése.

Bár sok szakértő egyetért abban, hogy az általános mesterséges intelligencia megvalósítható, még mindig vita van arról, hogy mikorra várható a kifejlesztése. A mai számítógépek még mindig nem rendelkeznek az emberi agy számítási képességeivel, és a képzési lehetőségek teljes skáláját még fel kell tárni. Ennek ellenére folyamatos erőfeszítések folynak a mesterséges intelligencia képességeinek bővítésére, például arra, hogy újszerű és egyre általánosabb feladatok elvégzésére legyen képes.

Mint minden technológiának, a mesterséges intelligenciának is vannak pozitív és negatív oldalai. Azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni a mesterséges intelligenciával kapcsolatos lehetséges kockázatokat sem. A mesterséges intelligencia jövőbeli fejlődése még nagyrészt ismeretlen, és bár értékes eszköz lehet, fontos figyelembe venni a technológiával kapcsolatos kockázatokat és aggályokat.

Megosztás Facebookon