Neves írók kontra AI: az OpenAI ismét a szerzői jogi vita célkeresztjében

Az OpenAI ismét jogi csetepatéba keveredett, mivel neves írók azzal vádolják, hogy állítólagosan visszaélnek műveik jogosulatlan felhasználásával a ChatGPT képzéséhez.

  • Neves írók beperelték az OpenAI-t műveik állítólagos jogosulatlan felhasználása miatt a ChatGPT képzésében.

  • A per csoportos kereset státuszát kéri, hangsúlyozva, hogy a ChatGPT képességei a szerzők jogvédelem alatt álló tartalmából származnak.

  • Ez a jogi lépés más szerzők által az OpenAI ellen indított korábbi perek következménye, ami aggályokat vet fel az AI képzési módszereivel kapcsolatban.

Az OpenAI, a ChatGPT nevű mesterséges intelligencia chatbot mögött álló technológiai óriás jogi kihívással néz szembe. Nagyra becsült írók, köztük Michael Chabon és David Henry Hwang konzorciuma azzal vádolja a vállalatot, hogy jogellenesen használta fel szerzői jogvédelem alatt álló műveiket a chatbot kiképzéséhez. A csoportos keresetre irányuló perben azt állítják, hogy az OpenAI hasznot húz ebből a „jogosulatlan és illegális felhasználásból”.

A vita középpontjában az áll, hogy a ChatGPT képes-e összefoglalni és elemezni az említett szerzők által írt tartalmakat. A felperesek azzal érvelnek, hogy ilyen képességek csak akkor jöhetnek létre, ha az OpenAI az ő szerzői jogvédett anyagaik felhasználásával képezte ki a GPT nagy nyelvi modelljét. Azt állítják továbbá, hogy a ChatGPT által generált kimenetek lényegében „származékos” művek, amelyek sértik a szerzői jogaikat. A kereset szerint „az OpenAI szerzői jogokat sértő cselekményei szándékosak, szándékosak voltak és érzéketlenül figyelmen kívül hagyták a felperesek és a csoporttagok jogait”.

Michael Chabon, aki olyan bestsellereiről ismert, mint a „The Amazing Adventures of Kavalier & Clay”, azon több mint 10 000 szerző között van, akik korábban aláírtak egy nyílt levelet. Ez a levél arra szólította fel az olyan technológiai óriáscégeket, mint az OpenAI, a Meta és a Google, hogy kérjenek beleegyezést, adjanak hitelt és fizessenek megfelelő kompenzációt a szerzőknek, ha műveiket felhasználják az AI-modellek képzéséhez. Ez a per nem egyedi eset. Korábban, júliusban Sarah Silverman, Christopher Golden és Richard Kadrey szintén szerzői jogok megsértésével vádolta az OpenAI-t és a Metát. Hasonlóképpen, Paul Tremblay és Mona Awad szerzők júniusban panaszt tettek az OpenAI ellen.

A mostani per nemcsak az állítólagos szerzői jogi jogsértések miatt követel igazságot, hanem azt is célul tűzte ki, hogy az OpenAI-t megállítsák abban, hogy „törvénytelen és tisztességtelen üzleti gyakorlatot” folytasson. A szerzők a szerzői jogok megsértésével kapcsolatos kártérítést és egyéb büntetéseket is sürgetnek. Miközben a technológiai világ az OpenAI válaszára vár, az AI-képzés és a szerzői jogok körüli vita tovább éleződik.

Megosztás Facebookon