2023.09.27. VipAIR
A CIA egy AI chatbotot fejleszt ki, hogy segítsen az ügynököknek hatalmas mennyiségű információ átvizsgálásában, ami egyszerre vet fel lehetőségeket és adatvédelmi aggályokat.
-
A CIA egy AI-val működő chatbotot fejleszt, amely segít az ügynököknek a hatalmas mennyiségű adat elemzésében, a hitelesség megerősítéséhez pedig forrásokat biztosít.
-
A chatbot célja, hogy megoldja a növekvő adathalmazok átvizsgálásának kihívásait, de a „nyilvános adatok” jellege adatvédelmi aggályokat vet fel.
-
Míg az eszköz a 18 ügynökséget tömörítő amerikai hírszerző közösség számára lesz elérhető, addig a törvényhozók vagy a nyilvánosság számára ez nem lesz elérhető.
A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egy mesterséges intelligenciával működő chatbot kifejlesztésével karolja fel a digitális korszakot. A lépés célja, hogy az amerikai hírszerzőknek segítsen eligazodni a nyilvános adatok egyre bővülő birodalmában. A chatbot nemcsak válaszokat fog adni, hanem a forrásait is meg fogja nevezni, így biztosítva, hogy az ügynökök ellenőrizni tudják az információ hitelességét. A „nyilvános adatok” meghatározása azonban felvethet néhány aggodalmat a magánélet védelmével kapcsolatban.
Randy Nixon, a CIA nyílt forráskódú vállalatokért felelős igazgatója kiemelte az adatgyűjtés fejlődését. „Az újságoktól és a rádiótól áttértünk az internet és a nagy méretű adatok hatalmas kiterjedésére” – jegyezte meg Nixon. Osztálya a közeljövőben szeretné ezt a mesterséges intelligencia eszközt az amerikai hírszerző ügynökségek számára is bevezetni. Az elsődleges cél, segíteni az ügynököknek, hogy hatékonyan megtalálják a „tűt a szénakazalban”.
Ennek az eszköznek a lehetőségei hatalmasak. Az ügynökök számára lehetővé teszi az információk lekérdezését, a későbbi kérdések feltevését és a hatalmas mennyiségű adatok tömörítését. Randy Nixon egy olyan jövőt képzel el, ahol az ügynökök dinamikus beszélgetéseket folytathatnak az eszközzel és így nyerhetik ki a forrásból származó válaszokat. Ennek a chatbotnak az alapja azonban még nem nyilvános. Amint elindul, mind a 18 ügynökséget tömörítő amerikai hírszerző közösség számára elérhető lesz, de a nagyközönség vagy a törvényhozók számára nem.
A magánélet védelmével kapcsolatos aggályok nagymértékben kirajzolódnak. Randy Nixon ugyan biztosítja, hogy az eszköz betartja az amerikai adatvédelmi törvényeket, de a lehetséges visszaélésekkel vagy kiszivárogtatásokkal kapcsolatban nem egyértelmű a helyzet. A múltban előfordult, hogy szövetségi ügynökségek a törvényes csatornák megkerülésével szereztek adatokat. Továbbá, a mesterséges intelligencia globális versenye, különösen Kína célja, hogy 2030-ra uralja a mesterséges intelligencia területét, újabb intrikát vet fel. Az Egyesült Államok erre válaszul proaktívan lépett fel, kezdeményezést indított az AI-val kapcsolatban és támogatja az etikus mesterséges intelligencia fejlesztését.