Jelentős európai vállalatok bírálják az újonnan elfogadott uniós AI-szabályozást

Vezető európai vállalatok több mint 150 vezetője felszólította az EU-t, hogy vizsgálja felül az AI-ra vonatkozó, nemrég javasolt rendeleteit, és a versenyre és az innovációra gyakorolt lehetséges károkra figyelmeztetett.

Több nagy európai vállalat, köztük a Renault, a Heineken, az Airbus és a Siemens is aggodalmának adott hangot az Európai Unió nemrégiben szentesített mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályozásaival kapcsolatban, mivel azokat hatástalannak és a versenyre nézve esetlegesen károsnak tartják. Ezek a vezetők az Európai Parlamentnek, a Bizottságnak és a tagállamoknak címzett nyílt levélben úgy érvelnek, hogy a mesterséges intelligenciáról szóló törvény veszélyezteti Európa versenyelőnyét és technológiai szuverenitását.

Az Európai Parlament június 14-én hagyta jóvá az AI-törvényt, miután két éven át finomította az iránymutatásokat és kiterjesztette azokat a legújabb AI-fejlesztésekre, például a nagy nyelvi AI-modellekre (LLM) és az OpenAI GPT-4-hez hasonló alapmodellekre. A törvénynek azonban még több szakaszon kell átesnie, mielőtt hatályba lép, a végső tárgyalások várhatóan még idén lezárulnak.

A levél aláírói arra figyelmeztetnek, hogy a mesterséges intelligenciáról szóló törvény jelenlegi formája korlátozhatja a mesterséges intelligencia által Európának kínált technológiai lehetőségeket. Úgy vélik, hogy a jóváhagyott iránymutatások túlságosan korlátozóak, és ahelyett, hogy elősegítenék az AI-innovációs környezet kialakulását, inkább aláássák Európa technológiai ambícióit.

A vezetők különösen aggódnak a jogszabály merev szabályai miatt, amelyek a generatív AI rendszerekre, azaz a mesterséges intelligencia modellek egy alcsoportjára, az úgynevezett "alapmodellekre" vonatkoznak. Érvelésük szerint az ilyen AI-rendszereket fejlesztő vállalatok megfelelési költségei és felelősségi kockázatai aránytalanul magasak, és arra késztethetik az AI-szolgáltatókat, hogy teljesen elhagyják az európai piacot.

A levél egyik aláírója annak a véleményének adott hangot, hogy a törvény jelenlegi formájában komoly következményekkel járhat az európai versenyképességre nézve. A vállalatok azt javasolták, hogy hozzanak létre egy mesterséges intelligencia-ipari szakértőkből álló szabályozó testületet, amely felügyelné a törvény alkalmazását a technológia folyamatos fejlődése során.

Megosztás Facebookon