Glaze: Új eszköz, amely megakadályozza, hogy az AI lemásolja a művészek stílusát

A Chicagói Egyetem kutatói létrehoztak egy Glaze nevű eszközt, amely a műalkotás stílusjegyeinek álcázásával megakadályozza, hogy a szövegből képet készítő AI-modellek lemásolják a művészek stílusát.

A Chicagói Egyetem informatikusokból álló kutatócsoportja kifejlesztette a Glaze nevű új eszközt, amely megvédi a művészek munkáit attól, hogy az olyan szöveg-kép modellek, mint a DALL-E, a Stable Diffusion és a Midjourney lemásolják a művészek stílusát. A szoftver "álcázza" a képeket, hogy a mesterséges intelligencia modellek ne tudják helyesen megtanulni a művész egyedi stílusjegyeit, és így ne tudják utánozni őket. Az eszköz célja, hogy segítsen azoknak a művészeknek, akiket érzelmileg és anyagilag is érint, hogy munkájukat mesterséges intelligencia modellek másolják.

A Glaze-t a Chicagói Egyetem SAND Lab kutatócsoportja fejlesztette ki Ben Zhao és Heather Zheng informatika professzorok vezetésével. Három évvel ezelőtt a laboratórium létrehozta a Fawkes-t, egy olyan algoritmust, amely személyes fotókat álcázott, hogy azokat ne lehessen felhasználni az arcfelismerő mesterséges intelligencia modellek betanításához. Ahogy a szöveg-kép modellek népszerűsége nőtt, a művészek megkeresték a labort, hogy megkérdezzék, nem lehetne-e a Fawkes-t használni a munkáik védelmére. A Fawkes művészetre való adaptálása azonban nem volt elegendő, mivel az arcoknak kevesebb olyan jellemzője van, amelyet el lehet álcázni. Új eszközt kellett kifejleszteni, hogy elrejtse a művészet sokkal több jellemzőjét, amelyek meghatározzák a művész stílusát.

A Glaze stílusátviteli algoritmusokat alkalmaz az eredeti műalkotásra, hogy megtalálja azokat a jellemzőket, amelyek megváltoznak, amikor a képet egy másik stílusra alakítják át. A szoftver ezután visszamegy az eredeti műhöz, és elrejti ugyanezeket a jellemzőket, éppen annyira, hogy "megtévessze" a mesterséges intelligencia modelleket, de szabad szemmel nem lehet őket észrevenni. Azzal, hogy a csapat csak a stílusjegyeket változtatja meg, a design többi részét nem, kidolgozott egy olyan módszert, amellyel a stílusjegyeket el lehet különíteni a képtől, és csak az álcázás segítségével lehet megzavarni őket.

A Glaze kifejlesztéséhez a kutatók a mesterséges intelligenciát saját maga ellen használták. Még akkor is, amikor az AI-modellt mind az álcázott, mind az álcázatlan képeken betanították, a Glaze alkalmazása után a mimika "sokkal kevésbé volt pontos" az új felszólításoknál. Az álcázott képek számának növekedése végül megmérgezi a mesterséges intelligencia modellek képességét egy művész stílusának rekonstruálására, mivel ezeknek a modelleknek Zhao szerint "folyamatosan új adatokat kell keresniük a weboldalakon".

Összefoglalva, a Glaze egy új szoftvereszköz, amely megvédheti a művészek munkáját attól, hogy a szövegből képet készítő mesterséges intelligencia modellek lemásolják őket. Az eszköz "álcázza" a képeket, hogy a mesterséges intelligencia modellek ne tudják helyesen megtanulni a művész egyedi stílusjegyeit, és így nehezebben tudják utánozni a művész munkáját. A Glaze segítségével a művészek végre megvédhetik munkájukat a másolástól, és továbbra is boldogulhatnak az iparágban.

Megosztás Facebookon