Az USA szigorítja a chipek exportjának korlátozását, így a kínai AI-ipar kihívásokkal néz szembe

A kínai AI-vállalatoknak további korlátozásokkal kell szembenézniük a félvezető chipekhez való hozzáférés terén az Egyesült Államok új AI-chip-export szankciói miatt.

A csúcstechnológiás félvezetők katonai fejlesztésekben való alkalmazásával kapcsolatos aggodalmak által táplált lépésben az Egyesült Államok a Kínába irányuló AI-chipek exportjának további korlátozását fontolgatja. Amint arról beszámoltak, az amerikai kereskedelmi minisztérium már a jövő hónapban tilalmat léptethet életbe a nagy gyártók, például az Nvidia kínai vásárlóknak történő chipszállításaira. Ez a legújabb stratégia része annak a szélesebb körű amerikai törekvésnek, hogy megfékezzék Kína mesterséges intelligencia-fejlesztéseit, különösen a katonai területen.

Ezek a szankciók akaratlanul is érintik Kína kereskedelmi AI-szektorát, ahol több cég mindkét országban tart fenn csapatokat. A közelgő korlátozások, amelyek a tavaj szeptemberben bevezetett exportellenőrzések kiterjesztése, korlátozták az Nvidia csúcstechnológiás A100 és H100 chipjeinek Kínába történő értékesítését, amelyeket a kiemelkedő teljesítményű számítástechnikára fejlesztettek ki. Ennek következtében az Nvidia az exportkorlátozások kijátszására egy kevésbé hatékony AI-chipet, az A800-at fejlesztette ki. A hírek szerint azonban még ez a chip is további korlátozásokkal szembesülhet és a Kínába történő szállításhoz valószínűleg kiviteli engedélyre lesz szükség.

A GPT-4-hez hasonló nagy nyelvi modellek által ösztönzött számítási teljesítmény iránti növekvő kereslet miatt a kínai technológiai cégek felhalmozzák az Nvidia AI-chipjeit. Az olyan vállalatok, mint a ByteDance, állítólag csak idén több mint 1 milliárd dollár értékben rendeltek GPU-kat az Nvidiától. A korlátozások közepette a tiltott A100-as chipet most akár 20 000 dollárért is árulják a kínai feketepiacon, ami a normál ár kétszerese. Ezenkívül az Egyesült Államok kormánya azt fontolgatja, hogy korlátozza a kínai AI-cégek hozzáférését a felhőszolgáltatások lízingjéhez, ami egy másik jelentős csapás az ilyen szolgáltatásokat használó kínai cégek számára a chip-tilalom elkerülésére.

Megosztás Facebookon