Az UNESCO az AI etikai keretrendszerének globális megvalósítását sürgeti

Az UNESCO felszólította a nemzeteket, hogy haladéktalanul fogadják el az AI etikájáról szóló ajánlását, mivel a szervezetet továbbra is aggasztják az AI fejlődésének etikai következményei.

A nagy teljesítményű mesterséges intelligencia rendszerek fejlesztésének szüneteltetésére irányuló felhívásokat követően, amelyeket több mint 1000 technológiai dolgozó – köztük olyan neves iparági szereplők, mint Elon Musk és Steve Wozniak – tett, az UNESCO felszólította az országokat, hogy azonnal hajtsák végre a mesterséges intelligencia etikus felhasználására vonatkozó globális normatív keretrendszerét. A szervezetnek a mesterséges intelligencia etikájáról szóló ajánlását mind a 193 tagállam egyhangúlag fogadta el, amely alapvető biztosítékokat nyújt a mesterséges intelligencia etikus felhasználásához, különösen az olyan népszerű AI-eszközök, mint az OpenAI ChatGPT elterjedése miatt.

 A keretrendszer útmutatást nyújt az országoknak arra vonatkozóan, hogyan lehet maximalizálni a mesterséges intelligencia előnyeit, miközben minimalizálják annak kockázatait, beleértve az értékeket és elveket, valamint részletes szakpolitikai ajánlásokat az iparág minden meghatározó területére vonatkozóan. Az UNESCO-t különösen aggasztják a mesterséges intelligencia alkalmazásából eredő potenciális etikai problémák, többek között a diszkrimináció és a sztereotípiák, a nemek közötti egyenlőtlenség, a dezinformáció, a magánélethez való jog, a személyes adatok biztonsága, valamint az emberi és környezeti jogok.

 Az ajánlás eszközöket kínál annak biztosítására, hogy az AI-technológiák betartsák a törvényt, és ne okozzanak kárt, mivel az iparágon belüli önszabályozást nem tartják elegendőnek ezen etikai problémák megelőzésére. Azt is garantálja, hogy az érintett személyek hozzáférjenek a felelősségre vonás és a kártérítés csatornáihoz. Az ajánlásokban szereplő felkészültség-értékelési eszköz lehetővé teszi a nemzetek számára, hogy meghatározzák a mesterséges intelligencia ágazat hatékony szabályozásának támogatásához szükséges munkaerő-hatásköröket és készségeket. Ezenkívül a kormányok kötelesek négyévente időszakos jelentéseket benyújtani, amelyek részletezik gyakorlataikat és eredményeiket a mesterséges intelligencia területén.

 Jelenleg több mint 40 nemzet dolgozik együtt az UNESCO-val a mesterséges intelligencia nemzeti ellenőrzésének és egyensúlyának megteremtésén, és a szervezet minden nemzetet felszólít, hogy csatlakozzon a mozgalomhoz és fogadják el az etikus mesterséges intelligencia elvét. 2023 decemberében Szlovénia ad otthont az UNESCO mesterséges intelligencia etikájáról szóló nemzetközi konferenciájának, ahol az elért eredményekről szóló jelentés kerül bemutatásra. Az UNESCO főigazgatója szerint "a világnak erősebb etikai szabályokra van szüksége a mesterséges intelligenciával kapcsolatban: ez korunk kihívása. Az UNESCO ajánlása a mesterséges intelligencia etikájáról megfelelő normatív keretet határoz meg. Itt az ideje, hogy a stratégiákat és a szabályozást nemzeti szinten is megvalósítsuk. Meg kell tartanunk a szavunkat, és biztosítani kell, hogy teljesítsük az ajánlás célkitűzéseit."

Megosztás Facebookon