Az új Turing-teszt: Ember vagy?

Az emberek egyre több időt töltenek számítógépes tevékenységekkel és a technológia újradefiniálta, hogy mit fogadhatunk el emberi viselkedésként.

A Turing-teszt, amelyet Alan Turing brit matematikus vezetett be 1950-ben, azt sugallta, hogy ha egy gép úgy tud válaszolni kérdésekre, mint egy ember, akkor gondolkodónak tekinthető. A jövőbe vezető úton azonban furcsa dolog történt - az emberek egyre több időt töltenek a gépek világában és a gépek az embereket helyettesítették olyan feladatok elvégzésében, amelyeket korábban az emberek végeztek.

Az emberek egyre inkább olyan egyszerű feladatokkal töltik az idejüket, mint például a közösségi médiában végzett tevékenységek, amelyeket a gépek könnyen le tudnak másolni. Az emberek olyan viselkedést tanúsítanak, ami néhány évtizeddel ezelőtt még sci-finek tűnt volna. Például az emberek éjjel-nappal dolgoznak a közösségi médiaplatformok tartalmának moderálásán, ez egy olyan tevékenységen, amelyet a gépek elképzelhető, hogy jobban teljesítenének.

Az olyan eszközök, mint az Amazon Alexa, arra kondicionálták az embereket, hogy utasításokat mondjanak a digitális asszisztenseknek és a beszédfelismerő technológia lenyűgöző fejlődést jelent az emberi tevékenységben. Az eSport nemzetközi versenyek is azt mutatják, mennyi időt töltenek az emberek a képernyőn megjelenő játékokban elmerülve és a gépek pedig úgy finomítják programozásukat, hogy megpróbálják felvenni a versenyt az emberekkel.

Ezek a viselkedésbeli változások a mesterséges intelligencia kopernikuszi fordulatát jelzik. Korábban a gépi intelligencia azt jelentette, hogy a gépek beilleszkedtek az emberi világba és sikeresen navigáltak az érzelmek és vágyak között, most azonban az emberek egyre több időt töltenek a számítógépes tevékenységekben. A gépi intelligencia eszméje eltolódott, az emberek egyre inkább bekapcsolódnak a technológia világába.

Megosztás Facebookon