2023.11.10. VipAIR
A ChatGPT-nél történt szolgáltatásmegszakítások a kibersebezhetőség új korszakát jelzik, egy hackercsoport állítása pedig rávilágít a digitális infrastruktúrák törékenységére.
-
Egy állítólag Oroszországhoz köthető hackercsoport megzavarta a ChatGPT szolgáltatásait, politikai motivációkra hivatkozva.
-
Az OpenAI DDoS-támadásként jelentette a zavarokat, amely a DevDay, az új funkciók bemutatója után következett be.
-
A támadás ellenére az OpenAI kicsit több, mint 24 óra múlva megoldotta a problémákat, és kötelezettséget vállalt a növekvő felhasználói érdeklődés stabilizálására.
A
ChatGPT szolgáltatásait egy DDoS-támadás zavarta meg, amelyet egy állítólagos orosz kapcsolatokkal rendelkező hackercsoport szervezett. Az Anonymous Sudan nevű csoport a Telegram-csatornáján vállalta a felelősséget, és az
OpenAI Izraellel való állítólagos együttműködését és a Palesztinával szembeni elfogultságát nevezte meg indítékként. A kibertámadás következtében a mesterséges intelligencia chatbotja időszakos kiesésekkel küzdött, amit az OpenAI állapotfrissítései is megerősítettek, amelyek a támadásra utaló rendellenes forgalmi mintázatra utaltak.
A támadás időzítése különösen fontos volt, mivel közvetlenül az OpenAI első DevDay rendezvénye után történt, ahol a vállalat jelentős frissítéseket mutatott be, köztük a GPT-4 Turbót. A szolgáltatás megszakadása november 7-én kezdődött és amely kicsit több, mint napig tartott, az OpenAI csapata fáradhatatlanul dolgozott a normális működés helyreállításán. A probléma végül november 8-án este oldódott meg teljesen, de nem anélkül, hogy ne keltett volna feltűnést a technológiai közösségben.
Az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman a
Twitteren kifejezte, hogy a felhasználók érdeklődése az új funkcióik iránt túl nagy volt, ami a szolgáltatás némi instabilitásához vezetett. A támadás tovább növelte ezeket a kihívásokat, rávilágítva a népszerű online szolgáltatásokban rejlő sebezhetőségekre. A visszaesés ellenére az OpenAI elkötelezettsége a probléma megoldása mellett aláhúzta a technológiai iparág ellenálló képességét a kiberfenyegetésekkel szemben.