Az Egyesült Királyság költségvetése az AI-t helyezi jövője középpontjába

Jeremy Hunt brit kancellár a közelmúltban jelentette be a tavaszi költségvetést, amelynek célja, hogy az országot az AI vezető szerepébe repítse Európában, és kiemelje a többi technológiai központ közül.

Az Egyesült Királyság a mesterséges intelligencia és a kvantum számítástechnika területén igyekszik nemzetközi vezető pozícióba helyezni magát, és a tavaszi költségvetésről szóló közleményében kiemelten kezeli az AI-beruházásokat. Itt már most is a harmadik legmagasabb a technológiai szektorba irányuló kockázatitőke-befektetések száma az Egyesült Államok és Kína után, és több mint kétszer annyi 1 milliárd dolláros technológiai vállalatot hozott létre, mint bármely más európai ország. A brit startupok további támogatása érdekében a kancellár bejelentette az "AI Sandbox"-ot, amely olyan kezdeményezéseket tartalmaz, mint egy több millió fontot tartalmazó nyereményalap. A Sandbox célja, hogy ösztönözze a mesterséges intelligencia kutatását és a befektetéseket, és a felajánlások között szerepel a legjobb, egyének vagy csapatok által létrehozott mesterséges intelligencia-innovációknak járó díj, amely a következő tíz évben évente 1 millió fontot ér.

Emellett 2,5 milliárd fontot fektetnek be a kvantum számítástechnika fejlesztésére, azzal a céllal, hogy a szó szoros értelmében "kvantumugrást" tegyenek lehetővé a mesterséges intelligencia területén, aminek algoritmusaihoz szükséges teljesítményt a kvantum számítástechnika biztosíthatja. Emellett 900 millió fontot különítenek el egy exascale szuperszámítógép létrehozására, amely többszöröse az Egyesült Királyság legnagyobb számítógépeinek, és amely a tudományos kutatás, az egészségügy, a védelem és az időjárás modellezés mellett a mesterséges intelligencia kutatását is elő fogja mozdítani.

A tavaszi költségvetésben kifejezetten az AI-iparágon kívül más célzott bejelentések is szerepelnek, amelyek célja, hogy megszilárdítsák az Egyesült Királyság pozícióját, mint az Egyesült Államok után a második legjobb ország a befektetések és a vállalkozásindítás szempontjából. Az egyik ilyen terv, a "teljes költségtérítés" a kutatás-fejlesztésbe és az informatikai berendezésekbe beruházó vállalatok számára a növekedés ösztönzése érdekében előnyös. A vállalatok az új informatikai berendezésekre és gépekre költött minden egyes fontot levonhatnak az adóköteles nyereségből. Az OBR jelentése szerint ez az intézkedés évente három százalékkal növeli az üzleti beruházásokat. A kisebb vállalkozásoknak emellett megnövelt, akár 1 millió font értékű éves beruházási kedvezményt is biztosítanak, és ezen vállalkozások 99 százaléka levonhatja az összes beruházás teljes értékét az adóköteles nyereségből.

Végezetül, az Egyesült Királyság technológiai elismertségének további erősítése és a lehetőségek országszerte történő elterjesztése érdekében 12 befektetési övezetet hoznak létre. Nyolc ilyen zóna az angliai East Midlands, Greater Manchester, Liverpool, North East, South Yorkshire, Tees Valley, West Midlands és West Yorkshire kutatóintézetei körül jön létre. További négy Skóciában, Walesben és Észak-Írországban lesz. Az Egyesült Királyság megosztott közigazgatásaiban működő befektetési övezetek célja, hogy ösztönözzék a brit vállalkozások nagyobb mértékű innovációját, és jelentős növekedési lehetőségeket tárjanak fel.

Megosztás Facebookon