Az AI segíti a NASA-t a könnyű és tartós űrhajóalkatrészek tervezésében

AI-t használ a NASA az űrhajók és küldetések alkatrészeinek létrehozásához, amelyek kisebb súlyúak és nagyobb terhelést viselnek el, ami egyedi és szokatlan formaterveket eredményez.

Ryan McClelland kutatómérnök, aki az újonnan tervezett alkatrészekért felelős, elmagyarázta, hogy az alkatrészek szokatlan megjelenésének van értelme, ha működik. McClelland a NASA Goddard Űrrepülési Központjában rendelkezésre álló mesterséges intelligencia-eszközöket használta egy "továbbfejlesztett tervezési" folyamaton keresztül.

Ennek során egy számítógépes tervezéssel (CAD) foglalkozó szakértő felvázolja azokat a felületeket, ahol az alkatrész a műszerhez vagy az űrhajóhoz csatlakozik, valamint a hardver elektronikáját, majd az AI-szoftver kitölti a részleteket. McClelland szerint az emberi és a gépi együttműködés döntő fontosságú volt a tervezés minőségének biztosításában, amelynek elkészítése mindössze egy-két órát vett igénybe.

A kifejlesztett alkatrészek súlya akár kétharmadával is csökkenthető a hagyományos módon gyártott alkatrészekhez képest és mindössze egy hétig tart a tervezés, az elemzés és a fizikai gyártás. A NASA hitelesített szabványos szoftverét használták az alkatrészek elemzésére a lehetséges hibaforrások szempontjából. Az eljárás felgyorsíthatja a létfontosságú űralkatrészek létrehozását, különösen a nagyszabású küldetésekhez.

Ryan McClelland a fejlett tervezési folyamatot használta az EXoplanet Climate Infrared TElescope (EXCITE) misszió létrehozásához is, ami egy ballonra épített teleszkóp, amely exobolygókat fog vizsgálni. A hosszú távú EXCITE missziót a NASA szuper-nyomású ballonjával indítják és a tervek szerint 2023 őszén tesztrepülést hajtanak végre vele.

Megosztás Facebookon