Az AI segíthet a szintetikus vér fejlesztésében

A Marylandi Egyetem Orvostudományi Kara vezette kutatás, más egyetemek és biotechnológiai vállalatok közreműködésével, AI-t használ majd egy mesterséges vérkészítmény kifejlesztésére.

Egy új mesterséges vérkészítményt fejlesztenek ki, amely potenciálisan megmentheti az évente elvérző amerikaiak ezreinek életét. A 46,4 millió dolláros, négyéves kutatási projektet a Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) finanszírozza és a Marylandi Egyetem Orvostudományi Kara (UMSOM) fogja irányítani más egyetemekkel és biotechnológiai cégekkel együttműködve. A projekt célja egy olyan bio-szintetikus teljes vérből készült termék létrehozása, amely fagyasztva szárítható, könnyű a tárolása és hordozhatósága, a felhasználás érdekében.

E cél elérése érdekében a kutatási program mesterséges intelligenciát, a legkorszerűbb kísérleti platformokat fog felhasználni. A mesterséges oxigénhordozóból, szintetikus vérlemezkékből és fagyasztva szárított plazmából álló termék hatékonyságát és biztonságosságát trauma áldozatain fogják tesztelni. Az UMSOM orvos-tudósa és a KaloCyte egyik alapító partnere vezeti majd az UMSOM és más egyetemek oktatóiból álló konzorciumot, amely a terméken dolgozik.

A teljes vértranszfúzió jelenlegi kihívása a rendelkezésre álló donoroktól való függés és a hűtőtárolás követelménye, amelynek korlátozott, körülbelül 40 napos életképessége van. Ezzel az új mesterséges vérkészítménnyel remélik, hogy megoldják ezeket a logisztikai kihívásokat és megoldást nyújtanak a trauma miatt elvérző betegek gyors ellátására. A mesterséges intelligencia alkalmazása ebben a projektben lehetővé teszi a vérkomponensek közötti kölcsönhatások előrejelzését különböző traumamodellekben, ami egy évtizeddel ezelőtt nem volt lehetséges.

Megosztás Facebookon