Az AI forradalom: Hogyan változhat meg 12 millió munkahely 2030-ra

A munkaerőpiac jelentős átalakulás előtt áll, mivel az AI és a fogyasztói magatartásban bekövetkező változások 2030-ig közel 12 millió amerikai munkahelyet érinthetnek – derül ki egy friss tanulmányából.

Egy friss tanulmány olyan jövőt fest, amelyben a mesterséges intelligencia térnyerése és a fogyasztói magatartás megváltozása 2030-ra közel 12 millió amerikai munkavállalót kényszeríthet munkahelyváltásra. A tanulmány szerint az alacsonyabb bérű munkavállalók vannak a legnagyobb veszélynek kitéve, az irodai kiszolgálás, az ügyfélszolgálat és értékesítés, az étkeztetés és a termelési munkakörökben dolgozóknak kell a legjelentősebb zavarokkal szembesülniük. Ez azonban nem csak borúlátás. A tanulmány a magasabb fizetésű szakmák iránti kereslet növekedését is előrevetíti az olyan iparágakban, mint az egészségügy, a technológia és a szállítás.

Az előrejelzett változások hátterében négy kulcsfontosságú tényező áll. Az első a munkahelyek automatizálása, amelyet az olyan generatív AI technológiák, mint a ChatGPT is elősegíthetnek, amelyek 2030-ra a jelenleg az Egyesült Államokban dolgozó órák akár 30%-át is automatizálhatják. A második tényező az online vásárlás folyamatos térnyerése, ami a bolti kiskereskedelmi munkahelyek számának csökkenéséhez, de a szállítási és raktározási munkahelyek számának növekedéséhez vezethet. A harmadik tényező az amerikai népesség elöregedése, ami az egészségügyi dolgozók iránti kereslet növekedéséhez vezethet. Végül pedig a feldolgozóipar termelékenységének növekedése kevesebb, de több szakképzett munkavállalót eredményezhet az iparágban.

A tanulmány arra a következtetésre jut, hogy ezeknek az eltolódásoknak a hatása az amerikai munkaerőre pozitív vagy negatív lehet, nagyrészt attól függően, hogy az ország képes-e átképezni a veszélyeztetett munkavállalókat. Ha ez sikerül, akkor néhány alacsonyan fizetett munkavállaló magasabb fizetésű pozícióba kerülhet. Ehhez az átmenethez azonban jelentős befektetésekre lesz szükség a vállalatok, az iskolák és a kormányok részéről, valamint a „készségalapúbb munkaerőpiac” irányába történő elmozdulásra.

Megosztás Facebookon