A légi harc jövője: az AI drónok az amerikai légierő következő generációs harci társai

Az amerikai légierő a hadviselés új korszakát vezeti be, AI drónok szolgálnak majd szárnysegédként a vadászgépek személyzete számára.

  • Az amerikai légierő teszteli az XQ-58A Valkyrie-t, az AI drónt, amelyet arra terveztek, hogy segítse a vadászgépek személyzetét a harcban.

  • Ezek a drónok képesek ellenséges célpontok felkutatására és megsemmisítésére, rakéták hordozására, és támadórajokban vagy robotszárnysegédként működnek.

  • Az emberi kezelők megtartják a fegyverek bevetésének ellenőrzését, biztosítva az automatizálás és az emberi ítélőképesség közötti egyensúlyt.

Az Egyesült Államok Légiereje a légi hadviselés jövőjét kutatja az XQ-58A Valkyrie-vel, egy mesterséges intelligenciával vezérelt drónnal, amelyet arra terveztek, hogy a vadászgépek mellett szolgáljon. Ennek az innovatív megközelítésnek az a célja, hogy az emberi pilótákat költséghatékony drónflottával erősítse, fokozva képességeiket a harci forgatókönyvekben. Ezek a fejlett érzékelőkkel felszerelt drónok képesek azonosítani és semlegesíteni az ellenséges célpontokat, még azokat is, ha ezek a látótávolságon kívül is vannak.

Ahogy a globális katonai dinamika változik, különösen Kína növekvő katonai jelenléte miatt a Tajvani-szorosban, az USA nagy hangsúlyt fektet védelmi rendszereinek fejlesztésére. A Collaborative Combat Aircraft (CCA) kifejezés a mesterséges intelligenciával rendelkező drónokra utal. A légierő egy 1000-2000 darabos flottát képzel el ezekből a robotrepülőgépekből, amelyek rakéták célba juttatásával képesek megbénítani az ellenséges védelmet. A harcokon túl ezek a drónok megfigyelést végezhetnek, utánpótlási feladatokat láthatnak el és robotizált szárnysegédként működhetnek. Bár képesek a fenyegetések és a célpontok elemzésére, az emberi beavatkozás továbbra is kulcsfontosságú a rakéta- vagy bombatámadások engedélyezéséhez.

A mesterséges intelligencia katonai műveletekbe való integrálása közös erőfeszítés. Katonai ML-szakértők, szoftvermérnökök és pilóták együtt dolgoznak a drónokat vezérlő AI-algoritmusok finomhangolásán. Az egyik teszt során egy mesterséges intelligenciával rendelkező drón infravörös érzékelői segítségével megállapította, hogy a folyamatos bukfencek jobb rálátást biztosítanak a célpontra – ezzel a következtetéssel az emberi csapat is egyetértett. Ahogy a mesterséges intelligencia szerepe növekszik a hadviselésben, a biztosítékok elengedhetetlenek. A fejlesztők tűzfalakat vezetnek be az AI funkciók korlátozására, biztosítva, hogy az emberi felügyelet továbbra is elsődleges maradjon. Ez a technológiai váltás ajtókat nyit a feltörekvő, mesterséges intelligenciára összpontosító haditechnikai cégek előtt is, megkérdőjelezve a hagyományos védelmi beszállítók dominanciáját.

Megosztás Facebookon