A ChatGPT és utódai valószínűleg nem lesznek jelentős gazdasági hatással a következő évtizedben, mondja Paul Krugman

A Nobel-díjas Paul Krugman szerint a ChatGPT AI-eszköz és utódai valószínűleg nem fognak jelentős átalakulást okozni az amerikai gazdaságban a következő évtizedben.

A Nobel-díjas Paul Krugman kijelentette, hogy a ChatGPT és utódai valószínűleg nem fogják átalakítani az amerikai gazdaságot a következő évtizedben. A nemrégiben megjelent cikkében Krugman megjegyezte, hogy a ChatGPT-hez hasonló nagy nyelvi modellek "termelékenyebbé teszik a gazdaságot, de valószínűleg ártani is fognak néhány olyan munkavállalónak, akiknek a képességei leértékelődtek". Hozzátette azonban, hogy a mesterséges intelligencia gazdasági hatásai valószínűleg hosszabb ideig tartanak majd, mint amire jelenleg sokan számítanak, és hogy a következő évtizedben a gazdaságra gyakorolt hatás minimális lesz.

Paul Krugman korábban már foglalkozott a ChatGPT hatásaival, mondván, hogy az olyan feladatokat, mint a tudósítás és az írás, "hatékonyabban végezhet el, mint az emberek". Miközben a chatbot lenyűgözte a tömegeket azzal, hogy széles körű információszolgáltatásra képes, aggodalmakat is felvetett azzal kapcsolatban, hogy potenciálisan táplálhatja az online előítéletességet és diszkriminációt.

A mesterséges intelligenciát és annak a gazdaságra gyakorolt potenciális hatását övező hype ellenére Krugman szerint a mesterséges intelligencia hatásai inkább a 2030-as években, mint a következő néhány évben lesznek érzékelhetőek. Érvelése alátámasztására a számítástechnikai teljesítmény 1900-as évek közepén bekövetkezett növekedésének és a munkatermelékenységre gyakorolt késleltetett hatásának példáját hozta fel.

Paul Krugman arra a következtetésre jutott, hogy aki a gazdasági növekedés jelentős felgyorsulását jósolja a mesterséges intelligenciának köszönhetően, és ezzel egyidejűleg jövőbeli költségvetési válságot jósol, hacsak nem hajtanak végre drasztikus megszorításokat az olyan programokban, mint a Medicare és a társadalombiztosítás, annak "nincs sok értelme". Bár a mesterséges intelligencia hosszú távon kétségtelenül hatással lesz a gazdaságra, hatásai valószínűleg csak később fognak jelentkezni, mint azt jelenleg sokan várják.

Megosztás Facebookon