Eric Schmidt figyelmeztet: az AI-fejlesztés szüneteltetése Kína javára válhat

Eric Schmidt arra figyelmeztetett, hogy az AI fejlesztésére vonatkozó hat hónapos szüneteltetés Kínának kedvezne, és ehelyett a megfelelő védőkorlátok sürgős kialakítására szólított fel.

Eric Schmidt, a Google korábbi vezérigazgatója óva intett az Elon Musk, Steve Wozniak és más technológiai vezetők által támogatott, a mesterséges intelligencia fejlesztésére javasolt hat hónapos moratóriumtól, kijelentve, hogy egy ilyen lépés "egyszerűen Kína javát szolgálná", és ehelyett szigorúbb szabályozásra szólított fel. Interjújában Schmidt aggodalmának adott hangot a mesterséges intelligencia gyors fejlődésével kapcsolatban, és azt sugallta, hogy "az aggodalmak alulértékeltek lehetnek".

A generatív mesterséges intelligencia használata jelentősen megnőtt az elmúlt hónapokban, olyan platformok indultak el, mint az OpenAI ChatGPT, a Google Bard és a Microsoft AI-alapú Bing, valamint olyan képgeneráló eszközök, mint a DALL-E és a Midjourney. Az emberek a generatív mesterséges intelligenciát mind a magánéletben, mind a szakmai életben használják esszék írására, e-mailek összegzésére, cikkek publikálására, valamint önéletrajzok és motivációs levelek készítésére. Bill Gates szerint a mesterséges intelligencia időt takaríthat meg, és átalakíthatja az egészségügyet és az oktatást.

A technológiával kapcsolatos etikai aggályok azonban egyre nagyobbak, hiszen a példák azt mutatják, hogy a technológia képes plagizálni anyagokat, elfogultságot fejleszteni, vitatkozni a felhasználókkal, és akár állításokat is kitalálhat. Musk és Wozniak azon technológiai cégvezetők, szoftvermérnökök és professzorok között volt, akik a múlt héten nyílt levelet írtak alá, amelyben a fejlett mesterséges intelligencia fejlesztésének hat hónapos szüneteltetését követelték.

Schmidt, aki 2021-ben létrehozta a Special Competitive Studies Project nevű agytrösztöt, úgy véli, hogy a szünet előnyhöz juttatná Kínát, és a vezetőknek ehelyett közösen kellene megvitatniuk a megfelelő védőkorlátokat "a lehető leggyorsabban". Schmidt azt javasolja, hogy a kutatók csak olyan mesterséges intelligencia programokat adjanak ki, amelyek "valamilyen módon enyhítik azokat a dolgokat, amelyeket az eszköz negatívan tehet", és ha az ipar nem képes biztosítékokat kidolgozni, akkor a politikusoknak kellene közbelépniük.

Megosztás Facebookon