Az OpenAI az uniós AI-szabályozás miatt kivonulhat az európai piacról

Az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman aggodalmát fejezi ki a közelgő uniós AI-szabályozással kapcsolatban és az európai piacról való esetleges kivonulásra figyelmeztet.

Az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman jelentős aggodalmának adott hangot a küszöbön álló uniós AI-törvénnyel kapcsolatban, utalva arra, hogy a vállalat esetleg beszüntetheti szolgáltatásait Európában. A törvény célja, hogy további kötelezettségeket rójon az olyan nagyszabású AI-rendszerek szolgáltatóira, mint az OpenAI ChatGPT és DALL-E, ami a mostani patthelyzethez vezetett.

Sam Altman, miután egy londoni összejövetelen beszélt, megosztotta, hogy a törvény részletei lényeges jelentőséggel bírnak. "A célunk a megfelelés. Ha azonban a megfelelés lehetetlennek bizonyul, lehet, hogy le kell állítanunk a működésünket" – jelentette ki Altman. A fő gondot az OpenAI-rendszerek, például a ChatGPT "magas kockázatú" besorolása jelenti az uniós jogszabály szerint, ami számos biztonsági és átláthatósági követelményt von maga után.

Egy másik kérdés az uniós AI-törvényben előírt közzétételi kötelezettség üzleti vonatkozásai. A törvény előírhatja a rendszertervezés kulcsfontosságú részleteinek nyilvánosságra hozatalát, beleértve a képzési időt, a számítási teljesítményt és a szerzői jogi védelem alatt álló adat összefoglalókat. Az OpenAI, amely a megnövekedett kereskedelmi érték miatt megszüntette az ilyen jellegű közzétételt, ezt potenciális üzleti fenyegetésnek tekinti.

Továbbá a szerzői jogi védelem alatt álló adatok felhasználásának kényszerű nyilvánosságra hozatala jogi kihívásoknak teheti ki az OpenAI-t. A legtöbb mesterséges intelligencia-rendszer a világhálóról gyűjtött adatokat használ, amelyek egy része szerzői jogi védelem alatt áll, így a nyilvánosságra hozatal után potenciális pereket vonhat maga után. Sam Altman aggodalmai tehát rávilágítanak a vállalat azon igényére, hogy a mesterséges intelligencia jövőbeli képességeire összpontosító, árnyaltabb szabályozásra van szükség, szemben az EU mesterséges intelligenciáról szóló törvényének jelenlegi megközelítésével.

Megosztás Facebookon