Az AI növekvő szerepe a mellrák felismerésében

Az AI-t egyre gyakrabban alkalmazzák a mellrák felismerésére, és a tanulmányok szerint ugyanolyan hatékony, ha nem hatékonyabb, mint az emberi radiológusok.

A mesterséges intelligencia technológiája egyre nagyobb teret hódít az orvostudományban, és a klinikák világszerte elkezdték használni a mesterséges intelligenciát a mellrák felismerésére. Magyarország 2021 óta élen jár az AI-programokkal való emlőrák-vizsgálatok alkalmazásában, öt kórház és klinika évente több ezer vizsgálatot végez. Ezeknek a programoknak a sikere arra ösztönözte az orvosokat Angliában, Skóciában és Finnországban, hogy szintén kísérletezzenek a mesterséges intelligenciával a mellrák felismerésében.

Egy tavalyi tanulmány szerint a mesterséges intelligencia technológia ugyanolyan hatékony, ha nem hatékonyabb, mint az emberi radiológusok a mellrák azonosításában 250 000 szkennelés során. A mesterséges intelligencia programok összességében gyorsabban tudták leolvasni a felvételeket, ami potenciálisan csökkentheti a radiológusok munkaterhelését, és gyorsabb és pontosabb második véleményt biztosíthat. Bár az AI-technológia nem helyettesítheti az orvosokat, de kiegészítheti az ellátást, például egy vagy két orvos kiértékelheti a felvételeket a rák szempontjából, majd egy AI-rendszerrel kétszeresen ellenőrizhetik, hogy esetleg nem hagytak ki valamit.

A mellrák felismerésében a mesterséges intelligencia technológiája nagy ígéretet mutat, mivel potenciálisan megelőzheti a fáradtság okozta emberi hibákat, és még olyan esetekben is azonosíthatja a rákot, amikor az emberi radiológus nem vette észre a rák jeleit a felvételen. Bár az orvosok teljes kiváltására soha nem kerülhet sor, a mesterséges intelligencia alkalmazása az orvosi területeken nagymértékben javíthatja az ellátás minőségét, csökkentheti a munkaterhelést, és pontosabb és időszerűbb második véleményt biztosíthat.

Megosztás Facebookon