A kriptoprojektek forradalmasítják az AI-fejlesztést és a költséghatékonyságot

A kriptopénz-projektek akár 90%-kal olcsóbbá tehetik az AI-fejlesztést azáltal, hogy decentralizált gépi tanulási számítási hálózatokat hoznak létre, amelyek alternatívát kínálnak az olyan felhőóriásokkal szemben, mint az AWS.

A mesterséges intelligencia modellek építésének és telepítésének költségei egyre drágábbak, ami megnehezíti a kisebb cégek és startupok számára, hogy felvegyék a küzdelmet az AI-versenyben. Egy, a közelmúltban készített jelentése szerint egyes kriptoprojektek 90%-kal olcsóbbá tehetik a mesterséges intelligencia fejlesztését. A decentralizált számítási hálózatok piactereket hoznak létre a fejlesztők számára, ahol tranzakciókat bonyolíthatnak le a szolgáltatókkal, így a kisebb cégek számára is elérhetőbbé válik az AI-modellek betanítása.

Az AI-rendszerek által igényelt számítógépes teljesítmény iránti kereslet néhány havonta megduplázódik, és a nagy modellek képzésének költsége az elmúlt tíz évben évente mintegy 3100%-kal nőtt. Ez ahhoz vezethet, hogy a nagy technológiai cégek monopolizálják a mesterséges intelligencia fejlesztését, ami elfojtja a versenyt, az együttműködést, az átláthatóságot és az akadémiai szféra bármilyen hozzájárulását. A jelentés rávilágít a kriptoprojektekben rejlő lehetőségekre, hogy lebontsák ezeket a korlátokat az AI-fejlesztés területén.

A jelentés rámutat azokra a kriptoprojektekre is, amelyek decentralizált gépi tanulási számítási hálózatokat fejlesztenek, amelyek a világ minden tájáról származó hardvereket felhasználva decentralizált felhőszerű hálózatot hozhatnak létre. Lényegében bárki, aki rendelkezik hardverrel, például GPU-val vagy CPU-val, kölcsönadhatja számítási teljesítményét, hogy segítse az AI-modellek fejlesztését. Cserébe a szolgáltatót a közreműködésért kriptovalutával jutalmazzák, a vevő pedig a blokkláncon keresztül lép kapcsolatba a szolgáltatóval.

A jelentés a mesterséges intelligencia fejlődésének öt fő szakaszát emeli ki, egy-egy kriptoprojektet, amely jelenleg képes támogatást nyújtani a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez, vagy kiépíteni ezt a kapacitást az egyes szakaszokon belül. Ahogy ezeken a blokkláncokon növekszik a használati esetek száma, úgy fog növekedni a kereslet ezekre a tokenekre is. Ahogy egyre több modell épül egy adott blokkláncra, a token értéke csak tovább emelkedik.

Az akadémia egyik problémája, hogy sok ilyen modell e technológiai cégek zárt ajtói mögött van, az az, hogy nincs mód a kimeneteik ellenőrzésére. A jelentés kiemeli az átláthatóság fontosságát a mesterséges intelligencia fejlesztésében, és azt a lehetőséget, hogy a kriptoprojektek ezt az átláthatóságot kínálják, így a kisebb cégek és startupok számára is elérhetőbbé válik a részvétel a mesterséges intelligencia versenyében.

Az Amazon Web Services (AWS) olyan nagy, hogy nem lehet vele frontálisan versenyezni, de egy hasonló hálózat kiépítésének költségeit tömegesen kiszervezheted, így csökkentve a tőkekiadásokat és csökkentve az AI-fejlesztésbe való belépés akadályát. A decentralizált számítási hálózatok azért ilyen költséghatékony megoldások, mert olyan erőforrásokat vesznek igénybe, amelyekből valaki nem keresne pénzt, de ezért fizetnek, így az AI-fejlesztés elérhetőbbé és költséghatékonyabbá válik.

Összefoglalva, a kriptoprojektek képesek forradalmasítani a mesterséges intelligencia fejlesztését, és hozzáférhetőbbé tenni azt a kisebb cégek és startupok számára. A decentralizált számítási hálózatok költséghatékony megoldást kínálnak az AI-fejlesztéshez azáltal, hogy piactereket hoznak létre a fejlesztők számára a szolgáltatókkal való tranzakciók lebonyolítására, lebontva ezzel az AI-fejlesztés akadályait.

Megosztás Facebookon