2023.04.13. VipAIR
A Floridai Egyetem két pénzügyi professzora által készített friss tanulmánya szerint a ChatGPT a hírcímek hangulatának elemzésével jobban meg tudja jósolni a tőzsdei mozgásokat, mint a hagyományos hangulatelemzési módszerek.

Lehet, hogy a
ChatGPT nem képes megjósolni a jövőt, de a
Floridai Egyetem két pénzügyi professzora által készített friss tanulmány szerint már bizonyította értékét a befektetők számára, akik a jövőbeli tőzsdei mozgásokat akarják megjósolni. A kutatók a ChatGPT-t több mint 50 000, 2021 októberéig visszamenőleg a vállalatokról szóló híreket tápláltak be, és arra kérték, hogy állapítsa meg, hogy ezek jó, rossz vagy irreleváns hírek-e a vállalatok részvényárfolyamai szempontjából. A hangulatelemzést ezután egy numerikus "ChatGPT pontszám" kiszámítására használták, és elemezték, hogy ezek a pontszámok előre jelzik-e a vállalat másnapi tőzsdei teljesítményét.
A tanulmány statisztikailag szignifikáns pozitív korrelációt talált e pontszámok és a másnapi részvényteljesítmény között az elemzett vállalatok esetében. A magasabb pontszámmal rendelkező cégek általában jobb hozamot értek el, mint az alacsonyabb pontszámmal rendelkezők. Emellett a ChatGPT felülmúlta a többi "hagyományos hangulatelemzési módszert", amelyek szintén a szalagcímekből és a közösségi médiából származó adatokat használták a részvények mozgásának előrejelzésére.
Bár a kutatók elismerik, hogy nem teszteltek minden egyes hagyományos módszert ebben a tanulmányban, kijelentették, hogy "tanulmányunk bizonyítja a ChatGPT értékét a részvénypiaci hozamok előrejelzésében", és hogy "a fejlett nyelvi modellek beépítése a befektetési döntéshozatali folyamatba pontosabb előrejelzéseket eredményezhet, és javítja a mennyiségi kereskedési stratégiák teljesítményét".
A kutatók azonban azt is tanácsolták, hogy a befektetőknek óvatosnak kell lenniük, és nem szabad kizárólag a ChatGPT-re vagy hasonló mesterséges intelligencia modellekre hagyatkozniuk. A mesterséges intelligenciának még számos területen kell fejlődnie a tőzsdei előrejelzések terén, például nem férnek hozzá a rendelkezésre álló legfrissebb információkhoz, és nehezen tudják feldolgozni a nagy szövegeket és a numerikus adatokat.
Összefoglalva, bár a ChatGPT értékes eszköznek bizonyult a befektetők számára, nem szabad kizárólag rá támaszkodni a befektetési döntések meghozatalakor. Ahogy a mesterséges intelligencia által vezérelt pénzügyek területe folyamatosan bővül, a további kutatások és fejlesztések javítani fogják a pénzügyi döntéshozatali műveletek teljesítményét.