2023.05.05. VipAIR
Az uniós törvényhozók elfogadták az AI-törvény tervezetét, amely a generatív AI-re vonatkozó szerzői jogi szabályokat tartalmaz, és célja az AI átfogó szabályozása.

Az Európai Parlament jóváhagyta az AI-törvény tervezetét, amely egy olyan átfogó jogszabálycsomag, amelynek célja a mesterséges intelligencia uniós szabályozása. Ez jelentős mérföldkő két évvel az első szabálytervezet előterjesztése után. A következő lépés a háromoldalú egyeztetés, ahol az uniós jogalkotók és a tagállamok tárgyalni fognak a törvénytervezet végső részleteiről.
Az AI-törvény új követelményeket tartalmaz a generatív AI-modellekre, például a
ChatGPT-re vonatkozóan. Az ilyen eszközöket gyártó vállalatoknak nyilvánosságra kell majd hozniuk, ha szerzői jogvédelem alatt álló anyagokat használtak fel rendszereikben. A generatív mesterséges intelligencia modelleket továbbá az uniós joggal és az alapvető jogokkal, többek között a véleménynyilvánítás szabadságával összhangban kell majd kifejleszteni.
Mher Hakobyan, az Amnesty International AI-szabályozással foglalkozó tanácsadója dicsérte az AI-törvényt, amiért az uniós jogalkotóknak lehetőséget kínál arra, hogy véget vessenek a diszkriminatív és jogokat sértő AI-rendszerek alkalmazásának.
Míg az Egyesült Államokban több, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos állami törvényjavaslatot is elfogadtak, az uniós AI-törvény olyan nagyobb léptékű kormányzati szabályozás, amelyre a mesterséges intelligenciával foglalkozó és jogi közösségek közül sokan vártak. Avi Gesser, a Debevoise and Plimpton kiberbiztonsági, adatvédelmi és mesterséges intelligencia szakmai csoportjának társelnöke szerint az AI-törvény egy olyan kockázatalapú rendszert próbál összeállítani, amely a mesterséges intelligencia legnagyobb kockázatot jelentő kimeneteleivel foglalkozik, ugyanakkor nem fojtja el az innovációt.
Az AI-törvénynek globális hatása lesz, mivel az EU-ban AI-rendszereket nyújtó vagy használó szervezetekre, valamint a harmadik országban található AI-rendszerek szolgáltatóira vagy felhasználóira egyaránt vonatkozik, amennyiben az ilyen AI-rendszerek által előállított kimenetet az EU-ban használják fel. A GDPR-hez hasonlóan az uniós AI-törvény is várhatóan átcsorog majd az Egyesült Államok különböző állami és ágazatspecifikus jogszabályaiba.