AGI: az AI elkerülhetetlen jövője

Az AGI felemelkedése, amely képes lesz megérteni és megtanulni minden olyan szellemi feladatot, amelyre az ember is képes, elkerülhetetlen és a következő évtizedben megvalósulhat.

A mesterséges általános intelligencia (AGI) eljövetele – a mesterséges intelligencia azon képessége, hogy képes megérteni vagy megtanulni bármely olyan szellemi feladatot, amelyre az ember képes – elkerülhetetlen. Annak ellenére, hogy sok szakértő azt jósolja, hogy az AGI talán soha nem fog megvalósulni, vagy több száz évbe telik, ám meglehet, hogy a következő évtizedben meg fog jelenni.

Már most is rendelkezünk a know-how-val ahhoz, hogy olyan hatalmas programokat állítsunk elő, amelyek képesek adathalmazok gyorsabb és pontosabb feldolgozására és elemzésére, mint amire egy ember valaha is képes lenne. Az agykéreg szerkezetét és a meghatározásához szükséges DNS mennyiségét figyelembe véve, talán képesek leszünk egy teljes AGI-t létrehozni egy 7,5 megabájtos programban. Emellett láttunk már olyan robotokat, amelyek olyan folyékony mozgást mutatnak, amelyet a kisagy 56 milliárd neuronja irányít. A bökkenő az, hogy ahhoz, hogy a mai mesterséges intelligencia a valódi, emberhez hasonló intelligenciát megközelítő szintre fejlődjön, a tudatosság három alapvető összetevőjére van szükség:
– a környezet belső mentális modelljére, amelynek középpontjában az entitás áll;
– az időérzékelésre, amely lehetővé teszi a jövőbeli kimenetel(ek) érzékelését a jelenlegi cselekvések alapján;
– a képzelőerőre, hogy több lehetséges cselekvést is figyelembe lehessen venni, ezek eredményeit ki lehessen értékelni és ki lehessen választani.

A jelenlegi mesterséges intelligencia rendszereknek azonban vannak korlátai. Például nem tudják egyesíteni a több érzékszervből származó információkat, mint az emberek. Bár a nyelvi és képfeldolgozó alkalmazások összefűzhetők, a kutatók nem találták meg a módját, hogy ugyanolyan zökkenőmentesen és könnyedén integrálják őket, mint ahogyan egy gyermek elsajátítja a látást, a nyelvet és a hallást. Mindazonáltal a mesterséges intelligencia többször bizonyította, hogy képes az adatok gyorsabb feldolgozására és elemzésére, mint az emberileg lehetséges, de eredményeit korlátozza a hatalmas adathalmazoktól való függősége.


A mesterséges általános intelligencia (AGI) eléréséhez a kutatóknak az egyre bővülő adathalmazokról át kell helyezniük a hangsúlyt egy biológiailag hihetőbb struktúrára, amely lehetővé teszi, hogy a mesterséges intelligencia ugyanolyan összefüggő, józan értelmű megértést mutasson, mint az ember. A piacképesség talán az AGI kialakulásának titkos összetevője és arra számíthatunk, hogy az AGI fejlesztése olyan képességeket fog létrehozni, amelyek egyénileg is piacképesek. Bár e fejlesztések mindegyike önmagában is piacképes, de ha egy közös mögöttes adatszerkezetre épülnek, minél hamarabb kezdjük el őket egymáshoz kapcsolni, annál inkább kölcsönhatásba léphetnek egymással és szélesebb összefüggéseket alkothatnak, így gyorsabban közelíthetünk az AGI-hoz.

Megosztás Facebookon