A generatív AI 300 millió munkahelyet válthat ki

A Goldman Sachs közgazdászainak jelentése szerint a generatív AI a jelenlegi globális munkahelyek negyedét válthatja ki, a legnagyobb veszélyben az irodai és adminisztratív munkák vannak.

A generatív mesterséges intelligencia alkalmazása jelentősen meg fogja zavarni a globális munkaerőpiacot, és potenciálisan a jelenlegi munkahelyek egynegyedét válthatja ki világszerte - áll a Goldman Sachs közgazdászainak jelentésében. E szerint a generatív mesterséges intelligencia akár 300 millió teljes munkaidős állást is kiválthat, különösen az irodai és adminisztratív munkakörökben, majd a jogi, építészeti és mérnöki munkakörök következnek. A manuális munkakörök, például a karbantartási, javítási és építőipari munkák azonban kevésbé lesznek érintettek.

A jelentés becslése szerint az Egyesült Államokban és Európában a munkahelyek mintegy kétharmada ki van téve valamilyen szintű mesterséges intelligencia-automatizálásnak, míg a generatív mesterséges intelligencia a jelenlegi munkahelyek akár 25%-át is kiválthatja. Bár az automatizálásból eredő munkahelyvesztés komoly aggodalomra ad okot, történelmileg a technológiai innovációk után új munkahelyek jöttek létre, amelyek a hosszú távú foglalkoztatásnövekedés nagy részét adták.

A generatív mesterséges intelligencia potenciálját övező bizonytalanság ellenére a jelentés szerint az emberi alkotástól megkülönböztethetetlen tartalom létrehozására, valamint az emberek és a gépek közötti kommunikációs korlátok lebontására való képessége jelentős előrelépést tükröz, amelynek potenciálisan nagy makrogazdasági hatásai lehetnek. A jelentés kiemeli a generatív mesterséges intelligenciában rejlő hatalmas lehetőségeket is, amennyiben beváltja az ígéretét, mivel 7%-kal növelheti az éves globális GDP-t, ami termelékenységi fellendüléshez vezethet, amely jelentősen növelheti a gazdasági növekedést.

A jelentés szerint az Egyesült Államok, Japán és Svédország várhatóan a leginkább veszélyeztetett országok közé tartozik, míg a kínai, vietnámi és indiai munkavállalók a legkevésbé érintettek az automatizálás által. A jelentés ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a termelékenység növekedése a mesterséges intelligencia által elvégezhető feladatok nehézségi szintjétől függően változhat.

Megosztás Facebookon