USA megteszi az első lépést az AI hivatalos szabályozására

A Biden-kormányzat a nyilvánosság véleményét kéri az AI-ellenőrzések, -értékelések, -tanúsítások és más eszközök kidolgozásával kapcsolatban, amelyek célja a nyilvánosság bizalmának megteremtése.

Az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumának Nemzeti Távközlési és Információs Hivatala (NTIA) bejelentette, hogy nyilvános észrevételeket kér a mesterséges intelligencia ellenőrzésének, értékelésének, tanúsításainak és más, a nyilvánosság bizalmának megteremtését célzó eszközök kidolgozásával kapcsolatban. Ez az első hivatalos lépés a lehetséges szövetségi szintű AI-szabályozás felé, mivel az Egyesült Államok az innováció visszafogása nélkül igyekszik biztosítékokat bevezetni az olyan ártalmakkal szemben, mint az elfogultság. Az NTIA konkrétan arról fog véleményt kérni, hogy milyen típusú tanúsítványokra van szükség a mesterséges intelligencia rendszereknek a telepítés előtt, milyen adathalmazokat használnak és hogyan férnek hozzá, hogyan végezzenek ellenőrzéseket és értékeléseket, milyen mesterséges intelligencia terveket válasszanak a fejlesztők, milyen biztosítékokat várjon el a nyilvánosság a mesterséges intelligencia modell kiadása előtt.

A Biden-kormányzat kezdeményezése segíteni fog az AI-ellenőrzések, -értékelések és -eszközök ökoszisztémájának kiépítésében, amely segít biztosítani a vállalkozások és a nyilvánosság számára, hogy az AI-rendszerek megbízhatóak legyenek. Alan Davison, az NTIA kommunikációs és információs kereskedelmi miniszterhelyettese szerint "a valódi elszámoltathatóság azt jelenti, hogy a szervezetek felelősséget vállalnak azért, amit a világra bocsátanak", és ahogyan a pénzügyi ellenőrzések megteremtették a bizalmat a vállalkozások pénzügyi kimutatásai iránt, úgy a mesterséges intelligencia elszámoltathatósági mechanizmusai is segíthetnek biztosítani, hogy az AI-rendszerek megbízhatóak legyenek.

Míg a mesterséges intelligencia szabályozására már eddig is történtek kísérletek – 2021-ben több mint 130 törvényjavaslatot terjesztettek be a szövetségi és állami törvényhozásokba –, Kína, Olaszország, Kanada és az Egyesült Királyság is fokozza a generatív mesterséges intelligencia ellenőrzését. Olaszország ideiglenesen betiltotta a ChatGPT-t és bírság kiszabásával fenyegetett, amíg az OpenAI nem tesz eleget a felhasználók adatvédelmével kapcsolatos aggályainak, míg Kanada adatvédelmi vezetője azt mondta, hogy alaposan megvizsgálja a chatbotot. Eközben az Egyesült Királyság adatvédelmi felügyelője szerint a generatív AI-t használó vagy fejlesztő szervezeteknek biztosítaniuk kell az emberek adatainak védelmét, mert ez a törvény.

Megosztás Facebookon