Szakértők szerint az AI elhozza a következő ipari forradalmat – de akár atomháborút is kiválthat

A gépi tanulással foglalkozó szakértők körében végzett felmérés szerint az AI ugyan képes forradalmi társadalmi változásokat elérni, de olyan katasztrofális kimenetelű eseményekhez is vezethet, mint az atomháború.

A New York-i Egyetem és más intézmények kutatócsoportja által végzett új kutatás szerint sok gépi tanulással foglalkozó szakértő aggódik a mesterséges intelligencia világra gyakorolt hatása miatt. A kutatócsoport tavaly májusban 480 akadémikust, ipari szakembert és közszférában dolgozót kérdezett meg a természetes nyelvfeldolgozás területén, hogy felmérje véleményüket az olyan "ellentmondásos kérdésekről", mint a mesterséges általános intelligencia (AGI), az üzleti élet befolyása a területre és az etikai aggályok.

A válaszadók egy listát kaptak a különböző felkapott vitatémákkal kapcsolatos állításokról, többek között a mesterséges intelligencia jelenlegi helyzetéről és a vele járó főbb kockázatokról. Arra kérték őket, hogy "egyetértek" vagy "nem értek egyet" válasszal válaszoljanak. Az AGI és a vele járó kockázatok témájában két meggyőződést javasoltak: Az AI hamarosan "forradalmi társadalmi változásokhoz" vezethet, és az AI döntései "nukleáris szintű katasztrófát" okozhatnak.

A 480 válaszadó 73%-a értett egyet azzal, hogy a munkaerő AI általi automatizálása potenciálisan "forradalmi társadalmi változást" eredményezhet ebben az évszázadban. Továbbá a válaszadók 36%-a nyilatkozott úgy, hogy egyetért azzal, hogy az AI képes "katasztrofális kimenetelű", akár "totális nukleáris háború" szintű katasztrófát okozni. Bár a felmérés nem kérdezte meg, hogy a válaszadók mit tartanak katasztrofális kimenetelűnek, a kutatók szerint a válaszadók a gépi tanulási rendszerek baleseteivel és a váratlanul fellépő AI-vel kapcsolatos problémákra utalhatnak.

Ha a válaszadók most újra megismételnék a felmérést, más válaszokat kaphatnának, mivel ezek az eredmények hónapokkal azelőtt születtek, hogy az OpenAI bemutatta a nagyközönségnek a ChatGPT nevű beszélgető chatbotját. Mindazonáltal ezek az eredmények rávilágítanak arra, hogy a szakértők milyen széles körű benyomásokat táplálnak a mesterséges intelligenciával kapcsolatban. Az eredmények elfogultságot tartalmazhatnak, mivel a férfiak, a magas szintű akadémikusok és kutatók, valamint az amerikai válaszadók túlreprezentáltak lehetnek a felmérésben és néhány válaszadó úgy döntött, hogy nem válaszol a mesterséges intelligencia katasztrofális hatásaival kapcsolatos kérdésre.

Megosztás Facebookon