Ex-Google mérnökök évekkel ezelőtt fejlesztettek AI chatbotot, de a vállalat vezetői leállították azt

Két volt Google-mérnök évekkel ezelőtt a ChatGPT-hez és a Bardhoz hasonló AI chatbotot fejlesztett ki, de a technológiai óriás biztonsági aggályokra hivatkozva meghiúsította a nyilvánosságra hozatalát.

A Google két volt mérnöke, Daniel De Freitas és Noam Shazeer 2018 körül fejlesztette ki a Meena nevű AI chatbot projektet, amely képes volt az emberekhez hasonlóan beszélgetni, szóvicceket generálni és akár filozófiáról vitatkozni is. A chatbot, amelyet - LaMDA-ra kereszteltek át és később a Bard mögötti nyelvi modell lett - elindítására tett kísérleteik azonban a Google vezetőinek ellenállásába ütköztek. A mérnököknek több sikertelen próbálkozásuk is volt arra, hogy a chatbotot külső kutatók számára is elindítsák, hozzáadni a csevegési funkciót a Google Asszisztenshez, és a nyilvánosság számára is elindítsanak egy demót.

De Freitas és Shazeer végül 2021 végén otthagyta a Google-t, hogy saját céget alapítson Character.Ai néven, és kiadta saját chatbotját, amely olyan figurák szerepére képes, mint Elon Musk vagy a Nintendo Mario. Bár a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai személyesen kérte őket, hogy maradjanak és folytassák a chatboton való munkát, a bot elindítására tett erőfeszítéseiket többször is meghiúsították a vezetők, akik szerint az nem felel meg az AI biztonsági és tisztességi normáinak.

A Google habozása a mesterséges intelligencia eszközeinek kiadásával kapcsolatban nem újdonság, és 2012 óta a vállalatot a tömeges megfigyeléssel kapcsolatos etikai aggályok miatt akadémikusok és technológiai szakértők is visszautasítják. A Google várhatóan hamarosan kiadja chatbotját, a Bardot, de miután az első nyilvános bemutatója során ténybeli hibát generált, a Google munkatársai "elsietettnek" és "elfuseráltnak" nevezték a bejelentést. Ennek ellenére Sundar Pichai minden Google-alkalmazottat megkért, hogy teszteljék a terméket, hogy az készen álljon a bevezetésre.

Megosztás Facebookon