ChatGPT: Hype vagy az életet megkönnyítő eszköz?

A ChatGPT-hez hasonló AI-eszközök egyre szélesebb körű használata miatt sokan aggódnak, hogy milyen változásokat hoz majd a munkaerő számára, de szakértők szerint nem biztos, hogy ez annyira fenyegető, mint ahogyan sokan tartanak tőle.

A ChatGPT népszerű AI-eszközzé vált, a becslések szerint 2023 januárjában havi 100 millió aktív felhasználóval. A ChatGPT segített a podcastereknek, kereskedőknek, ingatlanügynököknek, alkotóknak, tanároknak és álláskeresőknek időt és energiát megtakarítani. A GPT-4 nemrégiben történt bemutatásával azonban aggodalmak merültek fel a munka jövőjével kapcsolatban és azzal, hogy a ChatGPT-hez hasonló AI-eszközök hogyan fogják megváltoztatni a munkánkat. Kérdéses, hogy a robotok felváltják-e az embereket, hogy fel fogják-e turbózni a termelékenységet, és hogy a mesterséges inteligencia csak egy újabb technológiai divat.

A ChatGPT nem az első chatbot vagy AI-eszköz, amely megváltoztatja a munkánkat. Daniela Rus, az MIT informatikai és mesterséges intelligencia laboratóriumának professzora és igazgatója szerint a ChatGPT körüli izgalom annak köszönhető, hogy ez az első széles körben hozzáférhető és könnyen használható AI-eszköz a nem szakemberek számára. Az irodai dolgozók azonban különösen aggódhatnak, mivel úgy tűnik, hogy az új AI-eszközök az olyan típusú tudásalapú munkákhoz érkeznek, amelyek ellenálltak az automatizálás korábbi fordulóinak.

Bár a chatbotok és más, mesterséges intelligenciát alkalmazó eszközök veszélybe sodorhatnak egyes munkahelyeket, a szakértők szerint a legtöbb felhasználónak érdemes lenne elfogadnia a chatbotokat, hogy megkönnyítsék az életét. Egy ingatlanügynök például a ChatGPT-t használja, hogy segítsen olyan feladatokban, mint az online listák és a közösségi médiás posztok megírása, amivel időt takarít meg, de úgy véli, hogy a ChatGPT egy korai, elérhető verzió, amelyből fejlettebb eszközök fognak fejlődni.

Bár az AI-eszközök, mint például a ChatGPT segíthetnek az irodai munkakörök kiegészítésében vagy helyettesítésében, még mindig nem világos, hogy a mesterséges inteligencia hosszú távon milyen hatással lesz a munkaerőre. William Lee, a Milken Intézet vezető közgazdásza úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia szerepet játszhat a kevésbé képzett munkavállalók kiszorításában vagy szükségességének csökkentésében. Egyelőre azonban a ChatGPT képességei korlátozottak, és a valódi potenciálját még nem látjuk.

Összefoglalva, a ChatGPT-hez hasonló AI-eszközök egyre népszerűbbé válnak különböző iparágakban, többek között az ügyfélszolgálatban, az egészségügyben, valamint a személyzeti- és munkaerő-kölcsönzésben. Bár egyes szakértők úgy vélik, hogy az AI-eszközök helyettesíthetnek vagy kiegészíthetnek bizonyos irodai munkaköröket, a legtöbb felhasználónak a chatbotot az életük megkönnyítése érdekében kell elfogadnia. Az azonban még mindig nem világos, hogy az AI hosszú távon hogyan fogja befolyásolni a munka jövőjét.

Megosztás Facebookon