2023.05.26. VipAIR
Az OpenAI vezetői egy nemzetközi hatóság létrehozását szorgalmazzák a gyorsan fejlődő AI területének szabályozására, hasonlóan az atomenergiát szabályozó szervekhez.

Az
OpenAI vezetői, köztük az alapító Sam Altman, Greg Brockman elnök és Ilya Sutskever tudományos főmunkatárs úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencia gyors fejlődése globális kormányzást tesz szükségessé. Felismerik, hogy a mesterséges intelligencia olyan erőteljes eszköz, amely potenciális veszélyeket is rejt magában, amint azt a rendkívül népszerű AI-alapú chatbotjuk, a
ChatGPT is bizonyítja.
A vezetők fenntartják, hogy e gyorsan fejlődő technológia hatékony felügyelete érdekében elengedhetetlen a csúcsfejlesztők közötti bizonyos fokú koordináció. A szuperintelligencia-törekvésekhez egy nemzetközi szabályozó testületet javasolnak, amely rendszerellenőrzéseket végezhetne, auditokat kényszerítene ki, biztosítaná a biztonsági előírások betartását, valamint szabályozná a telepítési szinteket és a biztonsági intézkedéseket.
Az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségével párhuzamot vonva, amely a nemzetközi atomenergetikai együttműködéssel foglalkozik, úgy érvelnek, hogy egy ilyen globális AI-felügyeleti ügynökség nemzetközi szabványokat és megállapodásokat hozhatna létre és ellenőrizhetne. Bár ez a szerv nem biztos, hogy közvetlenül felléphetne a rossz szereplőkkel szemben, de kiindulópontot biztosítana a szabályozáshoz.
Az OpenAI csapata azt javasolja, hogy ez a javasolt szervezet nyomon követhetné az olyan paramétereket, mint a számítási teljesítmény és az energiafelhasználás a mesterséges intelligencia kutatásában, objektív mérőszámokat adva az értékeléshez. Emellett a többi iparághoz hasonlóan a mesterséges intelligenciára szánt erőforrások nyomon követését és ellenőrzését célzó rendszert javasolnak, amely potenciális mentességet tesz lehetővé a kisebb vállalatok számára az innováció előmozdítása érdekében.
Az OpenAI felhívása egybecseng Timnit Gebru vezető AI-kutató által kifejtett nézetekkel, hangsúlyozva, hogy a jobb szabályozás érdekében külső nyomást kell gyakorolni a vállalatokra. Bár a vállalat szabályozási intézkedéseket sürget, elismeri, hogy egy ilyen mechanizmus kialakítását még meg kell határozni, és nem tervezi, hogy a társadalmi előnyök és a rossz szereplők általi visszaélések veszélye miatt azonnal leállítja a mesterséges intelligencia fejlesztését.