A GPT-4-el, az OpenAI a titoktartást választja a nyilvánosságra hozatal helyett

Az OpenAI szakított az AI-kutatás hagyományaival azzal, hogy a GPT-4 program technikai részleteit nem hozta nyilvánosságra hivatalos dokumentumában, biztonsági és versenyjogi megfontolásokra hivatkozva.

Megjelent az OpenAI GPT-4 programja, amely teljes rejtélynek tűnik, mert szakít az AI technikai közzététel hagyományával. Általában az AI-kutatással kapcsolatos dokumentumok nyilvánosságra hozzák a szoftver technikai részleteit, hogy a terület más kutatói tanulhassanak a programokból. Az OpenAI azonban verseny- és biztonsági megfontolások miatt tartózkodik a technikai részletek közlésétől.

A GPT-4 technikai jelentése, amelyet az OpenAI egy blogbejegyzéssel együtt tett közzé, kimondja, hogy "ez a jelentés nem tartalmaz további részleteket az architektúráról (beleértve a modell méretét), a hardverről, a képzési számításról, az adatkészlet felépítéséről, a képzési módszerről vagy hasonlóról". Ennek eredményeképpen a nyilvánosságra hozatal hiánya miatt a GPT-4 teljes rejtély.

A nyilvánosságra hozatal hiánya ellentmond az OpenAI korlátozott közzétételi szokásainak, mivel a GPT-4 az emberi nyelv manipulálására épített program negyedik verziója. Amikor a program legelső verziója 2018-ban debütált, az OpenAI nem bocsátotta rendelkezésre a forráskódot, de a vállalat részletesen leírta, hogyan állították össze a GPT-1 különböző működő részeit, architektúráját. A nyilvánosságra hozatal hiánya szakít a legtöbb mesterséges intelligenciával foglalkozó kutató szokásaival, más kutatólaboratóriumok gyakran tesznek közzé részletes technikai információkat és forráskódot, hogy más kutatók lemásolhassák eredményeiket.

A GPT-4 program a Transformer típusú architektúrát használja, amely előre betanult, hogy a nyilvánosan elérhető adatok, például internetes adatok és harmadik féltől licencelt adatok felhasználásával megjósolja egy dokumentum következő jelét. A modellt ezután emberi visszajelzésekből történő megerősített tanulással finomhangolták.

Összefoglalva, a forráskód és a technikai részletek visszatartása, amelyek lehetővé tennék a külső kutatók számára, hogy kitalálják a program összetételét, ennek hiánya újfajta döntés a mesterséges intelligencia területén. A GPT-4 esetében az OpenAI a titoktartást választja a nyilvánosságra hozatal helyett, szakítva a mesterséges intelligencia azon gyakorlatával, hogy nyilvánosságra hozzák a program technikai részleteit.

Megosztás Facebookon