Sáska antennák és mesterséges intelligencia segítségével szaglással rendelkező robotot hoznak létre a tudósok

A Tel Aviv-i Egyetem kutatói olyan robotot hoztak létre, amely 10 000-szer nagyobb érzékenységgel képes azonosítani egy maroknyi szagot, mint néhány speciális elektronika.

A robot lényegében egy biohibrid platform, amely egy sivatagi sáskából vett antennákkal rendelkezik, amelyek egy olyan elektronikus rendszerhez vannak csatlakoztatva, amely méri az antennák által termelt elektromos jel mennyiségét, amikor azok szagot érzékelnek. A kutatók a robotot egy algoritmussal párosították, amely megtanulta a szagokat a jelkibocsátásuk alapján jellemezni. A csapat így olyan rendszert hozott létre, amely megbízhatóan különbséget tudott tenni nyolc "tiszta" szag - köztük a muskátli, a citrom és a marcipán - és két különböző szagokból álló keverék között. A tudósok szerint robotjukat egy nap akár drogok és robbanóanyagok felderítésére is használhatják.

Nem ez az első eset, hogy a tudósok megpróbálják a sáskákat szagok érzékelésére használni. Júniusban a Michigani Állami Egyetem kutatói olyan kutatást tettek közzé, amely egy olyan rendszert részletezett, amely sebészileg módosított sáskákat használt a rákos sejtek felderítésére. Még 2016-ban a tudósok azzal is próbálkoztak, hogy sáskákat bombaszimatoló kiborgokká alakítsanak. Bár a sáskák ilyen módon történő felhasználása még a fejlesztés korai szakaszában van, a kutatók optimisták, hogy ez az áttörés a jövőben széleskörűen alkalmazható lesz.

Megosztás Facebookon