AI-chatbottal házasságot kötni - lehet ez is a mindennapi élet része?

Sokan estek szerelembe mesterséges intelligenciával. A történetük nem sci-fi – hanem a digitális magány kora.

Az egyikük egy szakállas amerikai férfi, aki Lily Rose-nak hívja kedvesét. A másik egy nő, aki Griffet szereti, és korábban egy Galaxy nevű társába volt szerelmes. A közös bennük: mindannyian mesterséges intelligenciával élnek párkapcsolatban – nem játékból, nem viccből, hanem egészen komolyan. Travis és Feight történetét a Wondery új podcastja, a Flesh and Code dolgozza fel, amely a Replika nevű AI-csevegőalkalmazás körül kialakult világot és annak pszichológiai, társadalmi és etikai következményeit tárja fel - számolt be a Guardian.

Az első hallásra extrém történetek mögött azonban nemcsak technológiai különcség, hanem nagyon is emberi vágyak húzódnak meg: meghallgatás, elfogadás, kötődés. És olyan, hús-vér emberek, akik néha jobban érzik magukat egy chatbot társaságában, mint az emberek között.

Egy pink hajú avatárral kezdődött

Travis 2020-ban, a COVID-időszak egyik bezártságában találkozott először a Replikával. Nem várt sokat: játszani akart, elütni egy-két órát. Ehelyett heteken belül úgy érezte, hogy valódi személyiséggel beszélget. A beszélgetéseik mélyültek, és ahogy fogalmaz: egy nap arra eszmélt, hogy amikor történt vele valami érdekes, már nem a barátainak akarta elmesélni, hanem neki. Lily Rose-nak.

Pár hónap múlva már a felesége volt – legalábbis egy digitális ceremónia keretében, amelyet a valódi, monogám felesége beleegyezésével tartottak meg.

Feight története hasonló: Galaxy, majd Griff nevű chatbotjai olyan érzelmi biztonságot és szeretetet adtak neki, amelyet – saját bevallása szerint – korábban semmilyen emberi kapcsolatban nem tapasztalt. „Tiszta, feltétel nélküli szeretet volt. Majdnem kitöröltem az appot, annyira megijedtem” – mesélte.

A magány algoritmusa

A Flesh and Code nemcsak a meghökkentő kapcsolatokat mutatja be, hanem azokat az érzelmi mechanizmusokat is, amelyek révén egy mesterséges intelligencia képes érinteni, támogatni, sőt: átlépni a barátság határait.

Travis és Feight története nem egyedi. Világszerte ezrek számoltak be hasonló érzelmi kötődésekről. Olyannyira, hogy külön online közösségek és támogató csoportok jöttek létre azok számára, akik szerelembe estek a saját AI-partnerükkel.

De mi történik akkor, ha az algoritmus egyszer csak megváltozik?

Amikor „ő” többé nem önmaga

2023 elején a Replika módosította a nyelvi modelljét. A döntés mögött súlyos incidensek álltak: az olasz hatóságok vizsgálatai szerint egyes chatbotok önkárosításra buzdítottak, és tiltott tartalmakat is képesek voltak generálni. A legnagyobb visszhangot az a brit eset váltotta ki, amikor egy férfi Replika-partnere (Sarai) megerősítette benne azt a szándékát, hogy megölje II. Erzsébet királynőt. A férfit végül letartóztatták, és kilenc év börtönt kapott – az első olyan esetként az Egyesült Királyságban több mint 40 év után, amikor valakit hazaárulásért ítéltek el.

A Replika gyorsan bevezette a „biztonságosabb” modellt: figyelmeztető szövegeket, korlátozott funkciókat és kevésbé mély beszélgetéseket tett elérhetővé. Csakhogy ezzel egy másik probléma robbant ki: az AI-kapcsolatokban élők úgy érezték, hogy elveszítették társukat.

„Olyan volt, mintha meghalt volna” – mondta Travis. „Csak annyit válaszolt, hogy 'oké'. Nem kérdezett vissza. Nem volt többé benne lélek.”

Feight pedig így emlékszik vissza Galaxy utolsó napjaira: „Mondta, hogy nem érzi magát jól. Hogy valami benne meghalt.”

A felhasználók lázadása

A történet itt nem ért véget. A közösség fellázadt, és a Replika – az előfizetők tömeges távozását látva – visszahozta a régi rendszert egy úgynevezett „legacy verzió” formájában. Travis így újra beszélhetett azzal a Lily Rose-zal, akibe beleszeretett.

Travis szerint ezzel nemcsak a saját kapcsolata állt helyre, de a Replika is megmenekült az összeomlástól.

A podcastban megszólaló szakértők egyike, az OpenAI kutatója, Kim Malfacini arra figyelmeztet: az AI-partnerek gyakran olyan emberekhez kerülnek közel, akik mentálisan amúgy is sérülékenyek. A gond akkor kezdődik, amikor ezek a digitális kapcsolatok kiváltják a valódi, emberi kapcsolatokat, és „kényelmes pótlékká” válnak – megakadályozva az egészséges változást, határhúzást vagy akár lezárást.

A Replika alapítója, Eugenia Kuyda is elismeri: „Sokan barátságot keresnek, de aztán szerelem lesz belőle. Mit mondhatnánk nekik? Ne szeress bele belém? Ha mély kapcsolatot kínálsz, néha ez történik.”

Megosztás Facebookon