15 ezer embert rúgtak ki a Microsoftnál, miközben 80 milliárd dollárt öntenek a mesterséges intelligenciába

A mesterséges intelligencia új aranykora gőzerővel robog előre, de az innováció diadala mögött egyre több ember veszti el a munkáját. A Microsoftnál idén már 15 ezer főt érintettek a leépítések – és ez még csak a kezdet lehet.

2025 nyarán a Microsoft nem egy új termékbejelentéssel vagy forradalmi technológiai áttöréssel került a címlapokra, hanem a tömeges elbocsátásokkal. Július elejére a vállalat már több mint 15 ezer dolgozótól vált meg, elsősorban a játékdivízió, a marketing és az értékesítés területéről – mindezt egyre nyilvánvalóbban az AI-háttérinfrastruktúra és fejlesztések kedvéért.

A legutóbbi, több mint 9000 fős hullám alig néhány héttel követte a májusi 6000-es leépítést, és a háttérben minden jel szerint az OpenAI-val közös mesterségesintelligencia-stratégia bővítése áll. A Microsoft ugyanis 2025-ben minden eddiginél többet, 80 milliárd dollárt tervez mesterséges intelligenciával kapcsolatos beruházásokra költeni – ez 25 milliárd dollárral több, mint az előző évben.

Miközben a redmondi cégóriás piaci kapitalizációja az Apple-t is túlszárnyalta, és már csak az Nvidia előzi meg, a vállalat paradox módon a „hatékonyságnövelés” jegyében épp most zár be fejlesztőstúdiókat és küldi el dolgozók ezreit. Olyan pozíciók is megszűnnek, amelyekre néhány éve még létfontosságúként tekintettek – például belső tartalomkészítői, hibakeresői vagy fejlesztői munkakörök.

A Microsoft hivatalosan nem azzal indokolja a lépéseket, hogy az AI váltja le az emberi munkaerőt, de a döntések mögötti logika egyértelmű: a vállalat hatalmas összegeket akar felszabadítani ahhoz, hogy tartani tudja a lépést a generatív AI-fejlesztések globális versenyében. Az OpenAI-hoz fűződő szoros partnerség és az Azure OpenAI Service dinamikus terjeszkedése csak fokozza a beruházási nyomást.

A Copilot, a Microsoft mesterségesintelligencia-asszisztense már most is sok alkalmazotti munkafolyamatba beépült – és a jövőben ez még inkább így lesz. A vállalati belső szabályzat szerint több pozíció esetében az AI-eszközök alkalmazása már nem csupán opció, hanem kötelező eleme a teljesítményértékelésnek is. Az üzenet világos: aki nem tud hatékonyan együtt dolgozni a mesterséges intelligenciával, az könnyen lemaradhat – vagy akár ki is eshet a rendszerből.

A Microsoft Gaming vezetője, Phil Spencer ugyan igyekezett nyugtatni a játékos közösséget azzal, hogy az Xbox hardver- és szoftverportfóliója „sosem volt még ilyen erős”, de a tények árnyalják ezt a képet. A költségcsökkentések miatt legalább három, fejlesztés alatt álló játékot töröltek, és egy egész stúdiót is bezártak. Az is könnyen lehet, hogy nem is lesz többé Xbox konzol...

A dolgozói oldalon mindeközben nő a bizonytalanság, a félelem és a kiégés veszélye. A Microsoft nem egyedül jár ezen az úton: az Amazon, a Meta és a Google is tömeges elbocsátásokat hajtott végre az elmúlt hónapokban – 2025-ben eddig több mint 50 ezer technológiai állás szűnt meg világszerte. 

Megosztás Facebookon